Izrael ogłasza sukces. Nie żyje dowódca Islamskiego Dżihadu
Nie żyje jeden z kluczowych dowódców Islamskiego Dżihadu, który był odpowiedzialny za wiele ataków na Izrael, w tym m.in. ten z 7 października na kibuc Sufa - potwierdził rzecznik izraelskiej armii. Terrorysta zginął w nalocie lotniczym w południowej części Strefy Gazy.
05.05.2024 | aktual.: 05.05.2024 12:11
Rządzący w Strefie Gazy Hamas, wspierany przez inne palestyńskie ugrupowania, m.in. Islamski Dżihad, przeprowadził 7 października 2023 roku zbrojny najazd na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 240 zostało uprowadzonych.
Według kontrolowanego przez Hamas ministerstwa zdrowia w Gazie w trwających do dziś operacjach odwetowych Izraela śmierć poniosło ponad 34 tysiące Palestyńczyków.
"Aiman Zaarab był jednym z dowódców Brygady Islamskiego Dżihadu Rafah odpowiedzialnym za atak sił Islamskiego Dżihadu na kibuc Sufa i placówkę wojskową Sufa podczas masakry 7 października. Wraz z Zaarabem podczas nalotu wyeliminowano dwóch innych terrorystów Islamskiego Dżihadu, którzy przebywali w jego mieszkaniu operacyjnym" - podały siły Izraela.
Protesty w Izraelu. Tysiące ludzi na ulicach
Tysiące Izraelczyków manifestowało w sobotę w Tel Awiwie, żądając od premiera Benjamina Netanjahu zaakceptowania porozumienia o zawieszeniu broni z Hamasem, na mocy którego mają być zwolnieni pozostali zakładnicy schwytani przez Hamas podczas ataku 7 października.
Wiec w Tel Awiwie odbył się w czasie, gdy w Kairze trwały negocjacje o zawieszeniu broni i uwolnieniu zakładników. Krewni i bliscy ponad 130 zakładników wciąż przetrzymywanych w niewoli powiedzieli podczas manifestacji, że należy zrobić wszystko co możliwe, aby sprowadzić ich do domu.
- Jestem tu dzisiaj, aby poprzeć porozumienie - powiedziała Natalie Eldor. - Musimy sprowadzić z powrotem wszystkich zakładników, żywych i martwych. Musimy zmienić rząd. To się musi skończyć - dodała.
Zobacz także
Protest został zorganizowany przed Dniem Pamięci o Holokauście Jom ha-Szoa, który w tym roku przypada 6 maja, gdy dobiega końca siódmy miesiąc wojny w Gazie i rośnie presja międzynarodowa, by zaprzestać działań wojennych.
Przeczytaj również: