ŚwiatArcybiskup uwolniony

Arcybiskup uwolniony

Arcybiskup
katolickiego Kościoła syryjskiego w Mosulu, Basile Georges
Casmussa, uprowadzony w poniedziałek po południu na północy Iraku,
został uwolniony bez zapłacenia okupu - podała
katolicka agencja misyjna Misna.

Arcybiskup uwolniony
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Wcześniej ta sama agencja informowała, że porywacze zażądali za uwolnienie hierarchy okupu w wysokości 200 tys. dolarów.

Rzecznik Watykanu Joaquin Navarro-Valls potwierdził wiadomość o uwolnieniu arcybiskupa Mosulu. Powiedział, że papież cieszy się z odzyskania wolności przez uprowadzonego.

Informację o uwolnieniu arcybiskupa Casmussy przekazał agencji Misna ks. Petros Musz, generalny wikary archidiecezji mosulskiej. Musz powiedział również agencji, że nie zapłacono okupu za arcybiskupa.

Arcybiskup Bagdadu Matti Matoka powiedział AFP, że zwolniony abp Casmussa "jest zdrowy i nie był męczony". Dodał, że kontakt z nim nawiązał nuncjusz apostolski w Bagdadzie.

Godzinę wcześniej abp Matoka informował, że porywacze domagają się 200 tys. dol. okupu. Abp Casmussa zatelefonował rano do biskupstwa w Mosulu, aby powiedzieć, że jest zdrowy i że jego porywacze domagają się 200 tys. dolarów - powiedział Matoka. Jego zdaniem, porywacze abp. Casmussy "zrobili to dla pieniędzy".

Abp Casmussa został uprowadzony w poniedziałek po południu w położonym na północy Iraku Mosulu. Uprowadzili go uzbrojeni osobnicy, gdy wsiadał do swego samochodu w towarzystwie kierowcy w dzielnicy Al-Szurta. Napastnicy pochwycili arcybiskupa i wrzucili do bagażnika swego samochodu, a następnie odjechali. Kierowcę pozostawili na miejscu napadu.

Abp Casmussa pochodzi z Karakosz w Iraku, ma 66 lat. Został wyświęcony na księdza w 1962 r. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem 8 maja 1999 r.

Katolicka społeczność syryjska (nazwa pochodzi od używanego języka liturgicznego) w Iraku liczy 35 tys. wiernych, skoncentrowanych w rejonie Mosulu. W tym mieście żyje również inna społeczność katolicka - chaldejska, licząca ok. 20 tys. wiernych. Jej arcybiskupem jest Paulos Farai Rahho.

Chrześcijanie stanowią ok. 3% 26-milionowej ludności Iraku. Społeczność katolicka w Iraku liczy od 600 do 800 tys. wiernych.

Oficjalnie ocenia się, że ok. 15 tys. irackich chrześcijan opuściło Irak od sierpnia, kiedy cztery kościoły w Bagdadzie i jeden w Mosulu zostały zaatakowane w skoordynowanej serii zamachów. W zamachach tych zginęło 12 osób, 61 zostało rannych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)