Trwa ładowanie...

Apel sędziów SN w obronie Wojciecha Sycha

Sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego opublikowali oświadczenie. Apelują w nim o opanowanie emocji i "nie spychanie sądów i sędziów na ścieżkę wyniszczającego konfliktu".

Share
Apel sędziów SN w obronie Wojciecha Sycha
Źródło: East News, Fot: Piotr Kamionka
d2sk7dc

Oświadczenie można znaleźć na stronie internetowej Sądu Najwyższego. Podpisało się pod nim 14 z 19 sędziów Izby, w tym pełniący obowiązki jej prezesa Dariusz Czajkowski.

Sędziowie zwracają uwagę na "próby faktycznego odsunięcia niektórych nowo powołanych sędziów SN od orzekania". Jak przekonują, przykładem jest zarządzenie z 5 listopada o zdjęciu z wokandy sesji sędziego SN Wojciecha Sycha w Izbie Karnej.

d2sk7dc

Sędziowie Izby Kontroli w obronie Wojciecha Sycha

Zarządzenie w tej sprawie wydał kierujący Izbą Karną SN Stanisław Zabłocki. Na jego mocy wstrzymano też wyznaczanie sędziego Sycha do składów orzekających w SN.

Sędzia Zabłocki uzasadnił swoją decyzję oczekiwaniem na rozstrzygnięcie przez Naczelny Sąd Administracyjny, Sąd Najwyższy lub Trybunał Sprawiedliwości UE odwołań wniesionych ws. uchwał Krajowej Rady Sądownictwa z 24 sierpnia 2018 r. Chodzi o procedurę powoływania kandydatów do Izby Karnej SN. KRS uznał to zarządzenie za sprzeczne z porządkiem konstytucyjnym".

Zobacz także: Marek Jakubiak apeluje do rządu ws. konfliktu Ukraina-Rosja

"Z głębokim niepokojem odbieramy podważanie skuteczności powołania przez Prezydenta RP sędziów SN. Apelujemy do wszystkich kwestionujących skuteczność powołania sędziów (...) o umiar i rozwagę" - zwracają się autorzy stanowiska.

d2sk7dc

Kim jest sędzia Wojciech Sych

Wojciech Sych, sędzia z Poznania, został powołany na początku października przez prezydenta Andrzeja Dudę do pełnienia urzędu w Izbie Karnej Sądu Najwyższego. Jest doktorem nauk prawnych, ma 23-letni staż pracy w sądach. Orzekał w sądzie rejonowym, okręgowym, a także Sądzie Najwyższym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2sk7dc

Podziel się opinią

Share
d2sk7dc
d2sk7dc
Więcej tematów