PolskaApel Prymasa Polski ws. krzyża

Apel Prymasa Polski ws. krzyża

Po południu w Ossowie odprawiono uroczystą mszę św. upamiętniającą 90. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Prymas Polski abp Józef Kowalczyk zaapelował w homilii o zakończenie "kompromitującej wojny językowej i postaw". Prymas odniósł się w ten sposób do sporu o krzyż pod Pałacem Prezydenckim.

Apel Prymasa Polski ws. krzyża
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Kula

14.08.2010 | aktual.: 14.08.2010 19:48

Zobacz zdjęcia: "Cyrk" pod krzyżem

- Dziękując Bogu za zwycięską wojnę z 1920 roku, apeluję o skończenie tej kompromitującej wojny językowej i postaw. Jak to się ma do wartości chrześcijańskich? - pytał podczas homilii arcybiskup Józef Kowalczyk.

Prymas Polski zaznaczył, że to co mówi jest "troską o wspólne dobro". - Nie traćmy czasu, jest wiele szans do wykorzystania w naszej ojczyźnie - apelował.

Abp Kowalczyk wspomniał także w homilii refleksję kard. Stefana Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II, który podczas jednej z pielgrzymek do Polski mówił, że Polacy ciągle noszą w sercu pamięć o Bitwie Warszawskiej.

Kapłan przypomniał także, że Bitwa Warszawska była jedną z 18. najważniejszych bitew, które zadecydowały o losach świata.

Odznaczenie pośmiertne dla ks. Ignacego Skorupki

W czasie mszy prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Orderem Orła Białego ks. Ignacego Skorupkę, kapelana 1. batalionu 236. pułku piechoty Armii Ochotniczej. Kapłan zginął 14 sierpnia 1920 roku pod Ossowem podczas szturmu Polaków na wojska bolszewickie. Wcześniej prezydent złożył wieniec pod pomnikiem księdza Skorupki.

- Dzisiaj mija kolejne 90 lat, po tych 90 latach pamiętamy jednak, wspominamy, chylimy czoła przed bohaterami tamtych dni, bo czujemy się nie tylko ich spadkobiercami, ale również czujemy wielką narodową wdzięczność za ofiarę, która służyła najjaśniejszej Rzeczypospolitej - powiedział prezydent podczas uroczystości wręczenia odznaczenia przedstawicielowi rodziny ks. Ignacego Skorupki.

- Dobro zwycięży, zło można pokonać dobrem, a służąc Bogu, ludziom i ojczyźnie można dokonać cudu. Dlatego, wręczając to odznaczenie, myślę, że na tych polach ginęły tysiące, ale symbolem tej ofiary stał się ks. Ignacy Skorupka - powiedział prezydent.

Prezydent podziękował wszystkim kapelanom i duchownym za zasługi w dodawaniu sił, wiary we własne umiejętności, w budzeniu ducha, tym wszystkim, którzy szli z żołnierzami w czasie ich klęsk i zwycięstw. Prezydent wspomniał zasługi m.in. bpa Józefa Gawliny, który dodawał wiary i otuchy pod Monte Cassino, prymasa Stefana Wyszyńskiego jako kapelana grupy Kampinos AK, ks. Jerzego Popiełuszkę jako kapelana "polskiej walki".

Prezydent powiedział, że w sposób szczególny "nasze myśli i modlitwa płyną ku bp. polowemu Wojska Polskiego Tadeuszowi Płoskiemu", który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Uroczysta msza św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych w Ossowie to kolejny punkt sobotnich uroczystych obchodów 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

W mszy biorą też udział m.in. szef BBN gen. Stanisław Koziej, b. marszałek sejmu Marek Jurek, po. prezesa IPN Franciszek Gryciuk, posłowie, senatorowie oraz władze samorządowe okolicznych powiatów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (658)