Andrzej Duda przed pomnikiem Wincentego Witosa. Obchody 100‑lecia powstania Rządu Obrony Narodowej
Na zaproszenie prezydent Andrzeja Dudy na piątkowych uroczystościach 100-lecia utworzenia Rządu Obrony Narodowej pojawili się przedstawiciele wszystkich partii politycznych. - To był jeden z najpiękniejszych rządów, w którym zasiadali politycy od prawa do lewa sceny politycznej - powiedział prezydent.
24.07.2020 | aktual.: 24.07.2020 16:54
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w piątek w uroczystościach obchodów 100-lecia powstania Rządu Obrony Narodowej. Rozpoczęły się one od złożenie wieńca przed pomnikiem premiera tego rządu Wincentego Witosa na placu Trzech Krzyży w Warszawie. Oprócz prezydenta Dudy w uroczystości wzięli udział też parlamentarzyści z wielu ugrupowań politycznych m. in. Katarzyna Lubnauer, Krzysztof Bosak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Paweł Kukiz czy Włodzimierz Czarzasty.
Prezydent podziękował przedstawicielom opozycji za udział w tych uroczystościach.
- Bardzo dziękuję za ten piękny gest, za to, że jesteśmy tutaj razem, że pokazujemy, że w tych ważnych dla Polski sprawach potrafimy, stojąc obok siebie i będąc wspólnie, oddawać hołd tym, którym ten hołd się w sposób szczególny należy. Tym symbolicznym gestem wspólnie otwieramy wielkie obchody stulecia bitwy warszawskiej. Utworzenie rządu było wstępem do tamtej wielkiej wiktorii - stwierdził Andrzej Duda.
Rząd Obrony Narodowej. Kwiaty pod pomnikami, uroczystość w Belwederze
Następnie Andrzej Duda Złożył kwiaty przed pomnikami innych polityków, którzy odegrali istotną rolę w procesie odzyskania i umacniania niepodległości Polski po I wojnie światowej: Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego oraz marszałka Józefa Piłsudskiego.
Po tych uroczystościach prezydent wziął również udział w nadaniu jednej z sal imienia Wincentego Witosa w Belwederze.
Rząd Obrony Narodowej. Olbrzymia rola przy umacnianiu niepodległości
Rząd Obrony Narodowej pod kierownictwem premiera Wincentego Witosa powstał 24 lipca 1920 w okresie inwazji bolszewickiej. Uczestniczyło w niej 8 ugrupowań politycznych, od prawicy po lewicę. Jego najważniejszym zadaniem było doprowadzenie do zawarcia rozejmu z Rosją i rozpoczęcia rozmów pokojowych. Ostatecznie zakończył on swoją misję 13 września 1921 roku, tuż po odrzuceniu oddziałów Armii Czerwonej spod Warszawy.