Trwa ładowanie...

Andrzej Duda przed pomnikiem Wincentego Witosa. Obchody 100-lecia powstania Rządu Obrony Narodowej

Na zaproszenie prezydent Andrzeja Dudy na piątkowych uroczystościach 100-lecia utworzenia Rządu Obrony Narodowej pojawili się przedstawiciele wszystkich partii politycznych. - To był jeden z najpiękniejszych rządów, w którym zasiadali politycy od prawa do lewa sceny politycznej - powiedział prezydent.

Share
Andrzej Duda przed pomnikiem Wincentego Witosa. Obchody 100-lecia powstania Rządu Obrony NarodowejŹródło: East News
d1aeaty

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w piątek w uroczystościach obchodów 100-lecia powstania Rządu Obrony Narodowej. Rozpoczęły się one od złożenie wieńca przed pomnikiem premiera tego rządu Wincentego Witosa na placu Trzech Krzyży w Warszawie. Oprócz prezydenta Dudy w uroczystości wzięli udział też parlamentarzyści z wielu ugrupowań politycznych m. in. Katarzyna Lubnauer, Krzysztof Bosak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Paweł Kukiz czy Włodzimierz Czarzasty.

Prezydent podziękował przedstawicielom opozycji za udział w tych uroczystościach.

- Bardzo dziękuję za ten piękny gest, za to, że jesteśmy tutaj razem, że pokazujemy, że w tych ważnych dla Polski sprawach potrafimy, stojąc obok siebie i będąc wspólnie, oddawać hołd tym, którym ten hołd się w sposób szczególny należy. Tym symbolicznym gestem wspólnie otwieramy wielkie obchody stulecia bitwy warszawskiej. Utworzenie rządu było wstępem do tamtej wielkiej wiktorii - stwierdził Andrzej Duda.

Rząd Obrony Narodowej. Kwiaty pod pomnikami, uroczystość w Belwederze

Następnie Andrzej Duda Złożył kwiaty przed pomnikami innych polityków, którzy odegrali istotną rolę w procesie odzyskania i umacniania niepodległości Polski po I wojnie światowej: Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego oraz marszałka Józefa Piłsudskiego.

d1aeaty

Po tych uroczystościach prezydent wziął również udział w nadaniu jednej z sal imienia Wincentego Witosa w Belwederze.

Rząd Obrony Narodowej. Olbrzymia rola przy umacnianiu niepodległości

Rząd Obrony Narodowej pod kierownictwem premiera Wincentego Witosa powstał 24 lipca 1920 w okresie inwazji bolszewickiej. Uczestniczyło w niej 8 ugrupowań politycznych, od prawicy po lewicę. Jego najważniejszym zadaniem było doprowadzenie do zawarcia rozejmu z Rosją i rozpoczęcia rozmów pokojowych. Ostatecznie zakończył on swoją misję 13 września 1921 roku, tuż po odrzuceniu oddziałów Armii Czerwonej spod Warszawy.

Zobacz też: Rząd uśmiechnie się do młodych wyborców? <a href="https://wiadomosci.wp.pl/jaroslaw-gowin-6030162542604929c">Jarosław Gowin</a> wspomniał o postulatach syna

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1aeaty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1aeaty
d1aeaty
Więcej tematów