Andrzej Duda podjął decyzję ws. ustawy o sędziach

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy o reformie sądów. O tym fakcie poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Andrzej Duda podjął decyzję ws. ustawy o sędziach
Źródło zdjęć: © PAP
Karolina Kołodziejczyk

04.02.2020 | aktual.: 04.02.2020 19:29

- Prezydent przychylił się do głosu tych, którzy twierdzą, że te przepisy, uchwalone w ostatnim czasie przez parlament, powinny być elementem polskiego wymiaru sprawiedliwości. Stąd taka decyzja, podjęta po szerokich konsultacjach, także z opozycją parlamentarną i doradcami - powiedział Błażej Spychalski na antenie Polskiego Radia.

Nowelizacja ustawy o sędziach wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania, które mogą uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Kary mają również dotyczyć działań kwestionujących skuteczność powołania sędziego. Sprawdzana będzie również ewentualna działalność publiczna sędziów.

To jednak nie wszystko. Nowelizacja ma również zmienić procedurę wyboru I prezesa SN. Kandydata będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum będzie wymagana obecność 32 sędziów SN.

Ustawa ws. sędziów budzi spore kontrowersje. Nowe przepisy są krytykowane zarówno przez opozycję oraz część środowiska sędziowskiego.

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie z Andrzejem Dudą z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych w Pałacu Prezydenckim. Politycy opozycji apelowali o zawetowanie noweli ustaw sądowych.

- Naszym zdaniem pan prezydent jest bardzo przekonany do tej ustawy – powiedział po spotkaniu Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef PSL uznał, że nie było zainteresowania Dudy "ponadpolitycznym szerokim porozumieniem” ws. reformy wymiaru sprawiedliwości. - To grozi anarchią, to grozi rozpadem państwa - twierdził.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4200)