Trwa ładowanie...
d3w50yg

Andrzej Duda podpisał "ustawę kagańcową". Bartłomiej Przymusiński: to oznacza stan wyjątkowy

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zaostrzającą kary dla sędziów. Bartłomiej Przymusiński, rzecznik stowarzyszenia sędziów "Iustitia", stwierdził w rozmowie z Wirtualną Polską, że ta decyzja oznacza dla sądów "stan wyjątkowy".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda podpisał "ustawę kagańcową". Bartłomiej Przymusiński: to oznacza stan wyjątkowy
Andrzej Duda podpisał "ustawę kagańcową". Bartłomiej Przymusiński: to oznacza stan wyjątkowy (PAP, Fot: Wojciech Olkuśnik)
d3w50yg

Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę kagańcową. O decyzji prezydenta poinformował rzecznik Błażej Spychalski. - Stało się coś, co wydawało się nieuniknione. Choć była nadzieja, że prezydent, który powinien stać na straży konstytucji, jednak się zawaha i tego podpisu nie złoży. Stało się inaczej - powiedział Bartłomiej Przymusiński.

Rzecznik stowarzyszenia sędziów "Iustitia" stwierdził w rozmowie z Wirtualną Polską, że decyzja prezydenta oznacza dla sądów "stan wyjątkowy". - Widać to zresztą po bezwzględnych działaniach wobec sędziego Pawła Juszczyszyna. Wszystko sprowadza się do zablokowania ujawnienia list poparcia do KRS. To w tej chwili najpilniej strzeżona tajemnica w państwie rządzonym przez PiS - przekonuje Przymusiński.

Andrzej Duda podpisał "ustawę kagańcową". Bartłomiej Przymusiński: liczymy na solidarność z represjonowanymi sędziami

Zdaniem sędziego ze stowarzyszenia "Iustitia", konflikt eskaluje z wyłącznej winy rządu, który podejmuje działania "nie licząc się z kosztami na arenie międzynarodowej". Przymusiński spodziewa się, że TSUE uwzględni wniosek Komisji Europejskiej o zabezpieczenie na czas trwania postępowania działania systemu dyscyplinarnego. - Z drugiej strony mamy świadomość, że instytucje unijne działają punktowo i wszystkiego nie zatrzymają. Najważniejsza w tej chwili wydaje się solidarność społeczeństwa z represjonowanymi sędziami - podkreśla.

d3w50yg

Zobacz też: Kulisy spotkania z Andrzejem Dudą. Piotr Zgorzelski: moim zdaniem prezydent już tę ustawę podpisał

Przymusiński przyznaje, że "ustawa represyjna" może wywołać "efekt mrożący" w stosunku do części sędziów. - Z drugiej strony represje będą jeszcze bardziej widoczne. Upolitycznienie sądów osiągnie apogeum - będzie można orzekać wyłącznie tak, jak oczekuje tego partia - podsumowuje sędzia.

Andrzej Duda podjął decyzję ws. ustawy o sędziach

- Prezydent przychylił się do głosu tych, którzy twierdzą, że te przepisy, uchwalone w ostatnim czasie przez parlament, powinny być elementem polskiego wymiaru sprawiedliwości - powiedział Błażej Spychalski na antenie Polskiego Radia.

d3w50yg

Nowelizacja ustawy o sędziach zakłada odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania, które mogą uniemożliwić lub utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Chodzi m.in. o kwestionowanie statusu innych sędziów.

Czytaj też: Izba Dyscyplinarna SN zadecydowała. Rozpatrzono skargę na Pawła Juszczyszyna
Andrzej Duda podpisał ustawę o sędziach. "Zadecyduje to o przegranej w wyborach prezydenckich

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3w50yg

Podziel się opinią

Share
d3w50yg
d3w50yg
Więcej tematów