Trwa ładowanie...

Izba Dyscyplinarna SN zadecydowała. Rozpatrzono skargę na Pawła Juszczyszyna

Skarga zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysława Radzika została rozpatrzona przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Sędzia Paweł Juszczyszyn został zawieszony w swoich obowiązkach - ogłoszono we wtorek.

Share
Izba Dyscyplinarna SN zadecydowała. Rozpatrzono skargę na Pawła Juszczyszyna
Źródło: East News, Fot: Artur Szczepanski/REPORTER | Damian Słomski
dboqlxb

Sędzia Izby Dyscyplinarnej SN Adam Tomczyński w uzasadnieniu decyzji przekazał, że oprócz zawieszenia Juszczyszyna zadecydowano o obniżenia mu wynagrodzenia o 40 proc. - Dobro wymiaru sprawiedliwości jest ważniejsze niż dobro danego sędziego - mówił Tomczyński.

Przypomnijmy: Paweł Juszczyszyn wezwał kancelarię Sejmu do przedstawienia list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa, za co został na miesiąc zawieszony w pracy sędziego przez prezesa olsztyńskiego sądu Macieja Nawackiego. Zaskarżenie decyzji o odwieszeniu sędziego zapowiadał pod koniec grudnia Przemysław Radzik, zastępca rzecznika dyscyplinarnego.

dboqlxb

Według Izby Dyscyplinarnej SN wniosek olsztyńskiego sędziego nie miał podstaw prawnych i faktycznych. - Sędzia Juszczyszyn w sposób nieuzasadniony podjął decyzję o zwrócenie się do Kancelarii Sejmu o dokumenty ws. KRS - przekazał Adam Tomczyński. Dodał, że żaden sędzia w Polsce "nie ma prawa do podważenia prezydenckich powołań oraz statusu sędziów".

Zobacz też: Beata Mazurek skrytykowała PO. Małgorzata Kidawa-Błońska jej odpowiedziała

Sędzia Adam Tomczyński stwierdził ponadto, że Juszczyszyn wnosząc swój wniosek, naruszył normy etyczne swojego zawodu oraz kwestie konstytucyjne. - Sędziowie są związani ustawą i Konstytucją i w tym jarzmie prawnym muszą się poruszać - dodał przedstawiciel Izby Dyscyplinarnej.

"Oczywiście w pełni wykonam orzeczenie Izby Dyscyplinarnej SN. Pan sędzia od tej chwili nie sądzi, jego sprawy podlegają rozlosowaniu. Na tym polega szacunek wobec obywateli, prawa i sądu" - przekazał na Twitterze prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki.

dboqlxb

Tymczasem Paweł Juszczyszyn po raz kolejny domaga się wydania dokumentów dotyczących wyłaniania nowej KRS w tym list poparcia kandydatów. Takie postanowienie wydał ponownie we wtorek - przekazał reporter TVN24.

- Działanie sędziego Pawła Juszczyszyna to delikt o znamionach ścigania go z urzędu - przekazał po ogłoszeniu decyzji Izby Dyscyplinarnej SN rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych. Przy okazji skrytykował decyzję 3 połączonych "starych" izb SN, które stwierdziły, że izba dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa. - A jak w takim samym składzie orzekną, że słońce nie świeci, to ono świecić nie będzie? - mówił we wtorek Przemysław Radzik.

- Izba Dyscyplinarna sądem nie jest, osoby orzekające w tej Izbie nie są sędziami, zatem jakakolwiek decyzja by dziś nie zapadła, nie ma ona żadnego prawnego znaczenia, a sędzia Juszczyszyn będzie wykonywał swoje obowiązki - powiedział z kolei dziennikarzom jeden z obrońców Juszczyszyna, mec. Mikołaj Pietrzak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dboqlxb

Podziel się opinią

Share
dboqlxb
dboqlxb
Więcej tematów