Trwa ładowanie...
d34k0xp

Komisja Europejska składa wniosek do TSUE. Chodzi o środki tymczasowe przeciw Polsce

Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wpłynął wniosek o zastosowanie tymczasowych środków przeciw Polsce. Sprawa dotyczy zawieszenia działalności Izby Dyscyplinarnej SN do czasu zakończenia postępowania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Komisja Europejska składa wniosek do TSUE
Komisja Europejska składa wniosek do TSUE (East News, Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK)
d34k0xp

Komisja Europejska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości o zastosowanie środków tymczasowych w odniesieniu do systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Chodzi o zamrożenie spornych przepisów prawa. To realizacja decyzji z ubiegłego tygodnia. KE zaskarżyła kontrowersyjne regulacje do TSUE ostatniej jesieni.

Komisja Europejska składa wniosek do TSUE

d34k0xp

W ubiegły wtorek Komisja Europejska postanowiła upoważnić służby prawne do wystąpienia o środki tymczasowe do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Związane jest to z procedurą naruszenia prawa UE. KE skargę skierowała w październiku "aby chronić sędziów przed kontrolą polityczną". Nowe przepisy mają "nie zapewniać niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sadu Najwyższego".

Przeczytaj: Polska praworządność pod lupą Brukseli. Jest wniosek Komisji Europejskiej

W czwartek Sejm przyjął tzw. "ustawę kagańcową" odrzucając uchwałę Senatu o odrzuceniu noweli ustaw sądowych. To oznacza, że ustawa dyscyplinująca sędziów trafi do podpisu prezydenta. Po ogłoszeniu wyników przez marszałek Elżbietę Witek posłowie Prawa i Sprawiedliwości zaczęli bić brawo. Jeszcze przed rozpoczęciem głosowań przed parlamentem protestował Komitet Obrony Demokracji.

Przeczytaj również: Komisja Europejska zaskoczyła PiS. Rząd liczy, że TSUE powie "nie"

d34k0xp

Zobacz też: Michał Kamiński zdumiony decyzją prezes TK Julii Przyłębskiej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d34k0xp

Podziel się opinią

Share

d34k0xp

d34k0xp
d34k0xp
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów