Trwa ładowanie...

Komisja Europejska składa wniosek do TSUE. Chodzi o środki tymczasowe przeciw Polsce

Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wpłynął wniosek o zastosowanie tymczasowych środków przeciw Polsce. Sprawa dotyczy zawieszenia działalności Izby Dyscyplinarnej SN do czasu zakończenia postępowania.

Komisja Europejska składa wniosek do TSUE. Chodzi o środki tymczasowe przeciw PolsceŹródło: East News, fot: ARKADIUSZ ZIOLEK
d7b12vg
d7b12vg

Komisja Europejska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości o zastosowanie środków tymczasowych w odniesieniu do systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Chodzi o zamrożenie spornych przepisów prawa. To realizacja decyzji z ubiegłego tygodnia. KE zaskarżyła kontrowersyjne regulacje do TSUE ostatniej jesieni.

Komisja Europejska składa wniosek do TSUE

W ubiegły wtorek Komisja Europejska postanowiła upoważnić służby prawne do wystąpienia o środki tymczasowe do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Związane jest to z procedurą naruszenia prawa UE. KE skargę skierowała w październiku "aby chronić sędziów przed kontrolą polityczną". Nowe przepisy mają "nie zapewniać niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sadu Najwyższego".

d7b12vg

W czwartek Sejm przyjął tzw. "ustawę kagańcową" odrzucając uchwałę Senatu o odrzuceniu noweli ustaw sądowych. To oznacza, że ustawa dyscyplinująca sędziów trafi do podpisu prezydenta. Po ogłoszeniu wyników przez marszałek Elżbietę Witek posłowie Prawa i Sprawiedliwości zaczęli bić brawo. Jeszcze przed rozpoczęciem głosowań przed parlamentem protestował Komitet Obrony Demokracji.

Zobacz też: Michał Kamiński zdumiony decyzją prezes TK Julii Przyłębskiej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d7b12vg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7b12vg
Więcej tematów