Trwa ładowanie...

Andrzej Duda o Radzie Bezpieczeństwa ONZ: to nie był cel sam w sobie

Obecność w Radzie Bezpieczeństwa ONZ umocniła wizerunek Polski jako kraju stabilnego i przewidywalnego - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania ze swoją estońską odpowiedniczką. Prezydent symbolicznie przekazał Kersti Kaljulaid wybieralne członkostwo w Radzie.

Andrzej Duda o Radzie Bezpieczeństwa ONZ: to nie był cel sam w sobieŹródło: Igor Smirnow/KPRP
d4iksro
d4iksro
  • Prezydent przekazał symbolicznie wybieralne członkostwo w RN ONZ Estonii
  • Andrzej Duda podkreślił korzyści dla Polski z udziału w pracach Rady
  • Z wizytą w Warszawie przebywa prezydent Estonii Kersti Kaljulaid

Andrzej Duda podczas spotkania z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid w Pałacu Prezydenckim mówił, że Polska nie traktowała członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, jako celu samego w sobie.

- Chcieliśmy wnieść - i jestem przekonany, że skutecznie wnieśliśmy - do prac Rady, ale również całego systemu Narodów Zjednoczonych, konkretną wartość dodaną - powiedział prezydent. Dodał, że Polska w tym czasie zwróciła uwagę na nowe zagadnienie, którymi nie zajmowała się RB ONZ.

Prezydent ocenił, że dzięki obecności w Radzie nasz kraj umocnił swój wizerunek partnera stabilnego i zaangażowanego w rozwiązywanie problemów międzynarodowej. Podkreślił też zacieśnienie relacji dwustronnych z innymi państwami - członkami RB ONZ.

Andrzej Duda zapowiadał również, że Polska będzie kontynuować te działania podczas trzyletniej kadencji w Radzie Praw Człowieka w latach 2020-2022.

- Cyberbezpieczeństwo, konsekwencje zmian klimatycznych, ochrona kobiet i dzieci w konfliktach, te kwestie będą jednymi z priorytetów Estonii w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - mówiła z kolei prezydent tego kraju Kersti Kaljulaid.

d4iksro

Polska sprawowała funkcję niestałego członka Rady Bezpieczeństwa (głównego organu Narodów Zjednoczonych, zajmującego się utrzymaniem pokoju i bezpieczeństwa) od 1 stycznia 2018.

Przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa państwa członkowskie obejmują rotacyjnie na jeden miesiąc wg kolejności alfabetycznej w języku angielskim. Polska objęła przewodnictwo w maju 2018 r. i w sierpniu 2019 r.

Źródło:prezydent.pl

d4iksro

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Balcerowicz ucina spekulacje ws. jego startu w wyborach prezydenckich 2020

d4iksro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iksro
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj