Trwa ładowanie...
d10yjt7

Andrzej Duda o krok od ważnej decyzji. Kancelaria Prezydenta wydała komunikat

O godz. 12.30 w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wyda oświadczenie. Prezydent poinformuje o swojej decyzji ws. nowelizacji ordynacji do PE.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od wielu dni spekuluje się, że Andrzej Duda może zawetować ustawę
Od wielu dni spekuluje się, że Andrzej Duda może zawetować ustawę (Agencja Gazeta, Fot: Adrianna Bochenek)
d10yjt7

O decyzji Andrzej Duda poinformuje tuż przed wylotem do Australii. Konkretna godzina oświadczenia została podana na Twitterze Kancelarii.

Od wielu dni spekuluje się, że Andrzej Duda może zawetować ustawę. W środę w rozmowie z Polskim Radiem tłumaczył, że proponowane zmiany powodują, że próg wyborczy realnie wzrasta od 11 do nawet 16,5 proc. - Trudno jest się zgodzić z tym, żeby polska scena polityczna została tak drastycznie ograniczona. Bo po pierwsze wtedy okazuje się, że jest ogromna część polskiego społeczeństwa, która nie może w zasadzie skutecznie dokonać wyboru - komentował.

d10yjt7

"Ogromnymi wątpliwościami" co do nowego prawa przegłosowanego przez PiS podzielił się wcześniej w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Zapowiadał, że "mocno skłania się w kierunku zablokowania tej propozycji".

Nowelizację Kodeksu wyborczego dotyczącego ordynacji do PE pod koniec lipca przyjął bez poprawek Senat. Zakłada, że każdy okręg ma mieć przypisaną konkretną liczbę - co najmniej trzech - posłów wybieranych do europarlamentu. Obecnie w wyborach do PE najpierw ustala się ugrupowania, które w skali kraju, w jednym ogólnokrajowym okręgu wyborczym, osiągnęły próg wyborczy 5 proc. Następnie pomiędzy te ugrupowania rozdzielane są wszystkie polskie mandatu do PE - ponad 50. Potem mandaty te, które danemu ugrupowaniu przypadły w wyniku rozdziału mandatów w skali kraju, dzielone są między 13 list okręgowych tego ugrupowania.

d10yjt7

W ocenie polityków obozu rządzącego proponowana zmiana ordynacji do PE jest korzystna. Szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki komentował w czwartek, że upraszcza ona wybory i przybliża je obywatelom.

Przedstawiciele Kukiz'15, PSL, Partii Razem oraz Prawicy Rzeczypospolitej twierdzą co innego. Z inicjatywy stowarzyszenia Klub Jagielloński skierowali w ubiegłym tygodniu do prezydenta list z apelem o zawetowanie nowelizacji. Podkreślają, że "zabetonuje ona scenę polityczną".

Wirtualna Polska już w ubiegłym tygodniu informowała o ewentualnym wecie prezydenta. Wicepremier Jarosław Gowin zapewniał, że nie będzie ono przedmiotem kontrowersji pomiędzy prezydentem a obozem Zjednoczonej Prawicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Historica: Bitwa Warszawska 1920 r.

d10yjt7

Podziel się opinią

Share

d10yjt7

d10yjt7
Więcej tematów