Analiza Reutersa: "Próżnia polityczna w Polsce". Wir w portfelach po wyborach?
O nieprzewidywalnym finale wyborczego wyścigu w Polsce i jego wpływie na rynek "największej wschodzącej gospodarki w Europie" donosi agencja Reuters. Zgodnie z analizą wyniki wyborów w Polsce mogą wywołać ekonomiczną burzę.
Jak przekonują europejscy eksperci, Polskę czeka ciekawa gospodarcza wolta. Sondaże przedwyborcze wskazują na niedzielne zwycięstwo rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, ale nie zapewniają jej zdecydowanej większości - pisze Reuters.
Może to, według doniesień agencji informacyjnej, doprowadzić do powstania "kruchych koalicji", a potencjalnie nawet "próżni politycznej". To może wiązać się z bolesnym dla złotówki czasem. Możliwe, że konieczna będzie wyprzedaż krajowych obligacji, które mają za sobą mieszany rok - ocenia Reuters.
- To najważniejsze wybory, jakie mamy w tym roku w Europie. Jeśli dojdzie do wielomiesięcznego impasu, nie będzie to wcale dobre dla polskich aktywów - powiedział Viktor Szabo, zarządzający portfelem w firmie zarządzającej aktywami abrdn. Szabo dodał też, że rynki nie wyceniły scenariuszy takich jak zawieszony parlament czy możliwość przedterminowych wyborów w Polsce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czarny scenariusz trzeciej kadencji PiS. “Można sobie wyobrazić”
Przyszłe powiązania Warszawy z Unią Europejską, perspektywy polityki pieniężnej i zadłużenia krajowego, a także plany wydatków znajdują się wysoko na listach obserwowanych przez zagranicznych inwestorów. Do tej pory wycofali oni 2,3 miliarda dolarów z krajowych obligacji rządowych i w lipcu posiadali ich mniej niż 15 proc., co stanowi najniższy poziom od ponad dekady - przypomina Reuters.
"Próżnia polityczna w Polsce". Eksperci zapowiadają trudny czas dla złotówki
Zarówno PiS, jak i jego główni rywale obiecują jeszcze hojniejsze wydatki, co może wywołać większą presję inflacyjną w kontekście obniżek stóp procentowych przez bank centralny. Jednak największy niepokój inwestorów, jak wskazuje agencja, budzą kwestie przyszłych relacji Polski z Unią Europejską.
PiS spędził bowiem większość z ośmiu lat swoich rządów na kłótniach z Brukselą w sprawie praworządności. - W przypadku zwycięstwa koalicji PiS będzie to prawdopodobnie oznaczać zarówno kontynuację dotychczasowej polityki gospodarczej, jak i stopniowe pogarszanie się relacji Polski z Unią Europejską - powiedział Reutersowi Daniel Wood, portfel manager w William Blair.
Około 110 miliardów euro przeznaczonych dla Polski z funduszy spójności UE w budżecie na lata 2021-2027 oraz tak zwanego Instrumentu na rzecz zwiększania odbudowy pozostaje zamrożonych w związku z traktowaniem przez rządzącą opcję liberalnej demokracji. Inwestorzy powszechnie oczekują, że w przypadku zwycięstwa Koalicji Obywatelskiej mogłoby dojść do odblokowania części środków. - Taki scenariusz byłby pozytywny zarówno dla waluty, jak i polskich akcji. Banki mogłyby na tym zyskać, a to dałoby pozytywny wpływ na poprawę nastrojów i stanu inwestycji - komentuje Anna Zadornova, ekonomistka UBS.
Tymczasem, jak zwraca uwagę ekspertka, złoty może umocnić się do 4,2 za euro pod rządami kierowanymi przez opozycję, do poziomu ostatni raz obserwowanego ponad pięć lat temu. Pod rządami PiS złoty może natomiast osłabić się do 4,85 do końca roku.