Trwa ładowanie...

Amnesty International: Izrael nadużywa siły wobec Palestyńczyków

Organizacja broniąca praw człowieka Amnesty International (AI) oskarżyła w czwartek władze Izraela o nadużywanie siły wobec Palestyńczyków i "okrutne lekceważenie życia ludzkiego", czego dowodem jest zabicie dziesiątek palestyńskich cywilów w ciągu 3 lat.

Amnesty International: Izrael nadużywa siły wobec PalestyńczykówŹródło: AFP
d1qyln1
d1qyln1

W liczącym 87 stron raporcie Amnesty pisze, że od stycznia 2011 roku 45 Palestyńczyków, w tym dzieci, zostało zabitych, a tysiące zostały ranne, choć "nie wydawało się, by stanowili oni bezpośrednie zagrożenie dla żołnierzy izraelskich" stacjonujących na Zachodnim Brzegu Jordanu.

- Ten raport przedstawia dowody, świadczące o powtarzających się śmiertelnych incydentach, których ofiarami ze strony sił izraelskich na Zachodnim Brzegu padają palestyńscy cywile - powiedział dyrektor AI ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej Philip Luther.

Według Amnesty władze Izraela "nie przeprowadzają niezależnych śledztw, które spełniałyby międzynarodowe standardy" i przyczyniają się do tego, że izraelscy żołnierzy pozostają bezkarni.

Organizacja broniąca praw człowieka wezwała izraelskie władze do tego, by "przeprowadzały niezależne, przejrzyste i szybkie dochodzenia za każdym razem, gdy palestyńscy cywile giną lub są poważnie ranni na skutek działań izraelskich sił zbrojnych". AI chce też wywrzeć presję na USA i Unię Europejską, by wstrzymały dostawy amunicji, broni i innego sprzętu do Izraela.

d1qyln1

Armia Izraela: agresja Palestyńczyków wzrosła

Izraelska armia w komunikacie zarzuciła Amnesty, że "całkowicie ignoruje" fakt, iż w ostatnim czasie liczba przypadków przemocy ze strony Palestyńczyków "znacznie wzrosła". Raport świadczy o tym, że AI "całkowicie nie rozumie, jakim wyzwaniom izraelskie wojsko musi stawić czoło" na Zachodnim Brzegu - oceniła armia.

Wyjaśniła, że w 2013 roku doszło do "gwałtownego wzrostu ataków z użyciem kamieni", w których rannych zostało 132 Izraelczyków. Ponadto, według wojska, w ubiegłym roku doszło do "66 ataków terrorystycznych" ze strony Palestyńczyków.

"Armia Izraela przestrzega standardów zawodowych i etycznych" - dodano.

d1qyln1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qyln1
Więcej tematów