Trwa ładowanie...
d2hsa71

Alert pogodowy. Ostrzeżenia IMGW: gęsta mgła i gołoledź

Uważajcie na drogach. W nocy i w sobotni poranek na trasach północnej i północno-wschodniej Polski, ale także w rejonach górskich na południu, będzie bardzo ślisko. Po marznącym deszczu gołoledź możliwa jest także na chodnikach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W nocy najzimniej (ok. -6 st. C) będzie w Pomorskiem, ale na mgły i gołoledź muszą uważać kierowcy w wielu regionach
W nocy najzimniej (ok. -6 st. C) będzie w Pomorskiem, ale na mgły i gołoledź muszą uważać kierowcy w wielu regionach (Twitter.com/ventusky/screen)
d2hsa71

Początek weekendu nie będzie łatwy dla kierowców. Ostrzeżenia IMGW 1. stopnia przed gołoledzią i mgłą dotyczą województw: pomorskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz części województw: dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Gęste mgły i zamglenia, które w nocy i w sobotę rano będą ograniczały widoczność nawet do 100-300 m, powinny ustąpić przed południem w sobotę - informują w prognozie dla WP synoptycy z biura Cumulus.

Ostrzeżenia policji dotyczą jednak przede wszystkim północnej i północno-wschodniej części Polski, gdzie w wielu regionach kierowcy w tym sezonie nie mieli okazji zmierzyć się z zimowymi warunkami.

d2hsa71

Sprawdź prognozę dla swojego regionu w serwisie Pogoda WP

Nie dajcie się zaskoczyć

- W nocy nadejdzie odwilż, a to w połączeniu z marznącą mżawką spowoduje zagrożenie na drogach. Opady nie będą duże, ale lokalnie wystąpi gołoledź, więc kierowcy powinni uważać - mówi w rozmowie z Radiem Gdańsk Sławomir Guzek, dyżurny synoptyk biura IMGW w Gdyni. Służby drogowe w Pomorskiem deklarują, że po opadach natychmiast wyślą na drogi piaskarki.

Policjanci apelują, aby zwolnić. - Zrobi się cieplej, ale jezdnie wciąż będą zmarznięte. Nie dajmy się zwieść i zwolnijmy. Przy miejscowej gołoledzi mniejsza prędkość może nas uratować albo ograniczyć skutki poślizgu - wyjaśnia w rozmowie z WP asp. Rafał Prokopczuk z policji w Olsztynie.

d2hsa71

- Do tego dochodzą mgły. I tu kolejny ważny apel: tym razem użycie świateł przeciwmgłowych będzie wręcz wskazane, choć dużo słychać ostatnio o ich nadużywaniu - dodaje policjant.

Prosi też kierowców, aby powiadamiali służby o miejscach, gdzie jest wyjątkowo ślisko. - To może pomóc uniknąć tragedii. Można dzwonić nawet pod nr 112, a dyspozytor wyśle tam drogowców - apeluje.

W sobotę da o sobie znać niż znad Alp i Austrii. W południowej oraz południowo-wschodniej Polsce zaznaczy się strefa frontowa, która przyniesie z kolei chmury i opady deszczu.

d2hsa71

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Kierowcy zmierzają do wulkanizacji. Kolejki są coraz dłuższe

d2hsa71

Podziel się opinią

Share
d2hsa71
d2hsa71
Więcej tematów