Trwa ładowanie...
d58jz52

Aleksander Kwaśniewski: prezydenckie weta ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym to była decyzja ratunkowa

Zdaniem byłego prezydenta, jeśli Andrzej Duda nie zawetowałby ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym to resztę kadencji mógłby spędzić w Juracie albo Wiśle. Jednak Aleksander Kwaśniewski nie wierzy w wybijanie się prezydenta na niezależność.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Aleksander Kwaśniewski nie wierzy, że wokół Andrzeja Dudy stworzy się obóz polityczny
Aleksander Kwaśniewski nie wierzy, że wokół Andrzeja Dudy stworzy się obóz polityczny (WP.PL)
d58jz52

Aleksander Kwaśniewski przyznał w audycji w Radiu ZET, że ma szacunek do urzędu prezydenta i wobec prezydentów stara się być życzliwy. Dotyczy to też Andrzeja Dudy, bo funkcja prezydenta cieszy się wielkim społecznym mandatem.

- Moim marzeniem jest, by Polska miała dobrych prezydentów. Tym bardziej jest to uzasadnione, że ja już nie mogę kandydować – stwierdził Aleksander Kwaśniewski.

Zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego prezydent zauważył, że decyzja o zawetowaniu ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym nie spowodowała spadku poparcia, ale jego wzrost. Według byłego prezydenta, jeśli Andrzej Duda będzie bronić reformy sądownictwa, nad którą pracuje jego kancelaria to jego poparcie może jeszcze wzrosnąć, a on sam zbudować swoją pozycję.

d58jz52

- Jeśli pozycja prezydenta będzie rosnąć to może wokół niego stworzyć się obóz, który przeora scenę polityczną. Jednak ja w to nie wierzę. Andrzej Duda nie jest aż tak zdeterminowany, żeby grać indywidualną rolę – mówił były prezydent w Radiu ZET.

Aleksander Kwaśniewski odniósł się do doniesień o konflikcie w obozie Prawa i Sprawiedliwości. Od miesięcy mówi się o trudnej współpracy prezydenta z Antonim Macierewiczem. Do ostrej wymiany zdań doszło po zawetowaniu ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym, kiedy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i jego zastępca Patryk Jaki nie ukrywali, że byli zawiedzeni decyzją Andrzeja Dudy. W ostatni piątek doszło do spotkania Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyński, co odczytywane jest jako próba zażegnania konfliktu pomiędzy Pałacem Prezydenckim a PiS-em dotyczącym zmian w sądownictwie.

Andrzej Duda i Zbigniew Ziobro. Historia przyjaźni

Według byłego prezydenta planem PiS-u wobec reformy wymiaru sprawiedliwości jest znalezienie kompromisu, ale bardziej PiS-owskiego niż prezydenckiego, który pokaże, że w obozie władzy nie ma konfliktów. Według niego wydaje się, że PiS będzie chciał spowodować, żeby Andrzej Duda był elementem w mechanizmie PiS-u, a prezydent będzie starał się częściowo z tego uwolnić.

d58jz52

PiS silny dzięki hipokryzji

Aleksander Kwaśniewski w audycji ocenił też działania PiS. Jego zdaniem partia Jarosława Kaczyńskiego osiągnęła taki poziom hipokryzji, którego w Polsce od dawna nie było. – Każdy argument, byle dobry dla siebie, można wykorzystać, a niekorzystny obrócić – stwierdził.

- Ten typ propagandy jest nieporównanie większy, bardziej łopatologiczny i brutalniejszy niż mediów dowodzonych przez PZPR w latach 80., o czym doskonale wiem – stwierdził w Radiu ZET Aleksander Kwaśniewski. I zrecenzował media publiczne kontrolowane przez partię rządzącą. - O opozycji nie mówi się inaczej, jak totalna opozycja. Tak mogą mówić politycy, ale w mediach publicznych jest to niedopuszczalne – dodał były prezydent.

W ocenie Aleksandra Kwaśniewskiego rządzący są silni dzięki władzy, bezwzględności i właśnie hipokryzji. A opozycja jest słaba, bo nadal jest podzielona i brak jej świeżego pomysłu. Jednocześnie stwierdził, że dyskusja o jednoczeniu opozycji jest dyskusją zastępczą.

d58jz52

- Ważny jest dialog od centroprawicy do lewej strony, ale mówienie o odsunięciu PiS-u od władzy to za mało. Dzisiaj jest potrzeby dobry program i idee. Nad tym trzeba pracować teraz – ocenił były prezydent.

d58jz52

Podziel się opinią

Share
d58jz52
d58jz52
Więcej tematów