Weta prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustaw o SN i KRS. "Mam nadzieję, że uda się je przygotować w ciągu dwóch miesięcy"
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. ustaw o sądownictwie. - Powinienem służyć polskiemu narodowi, a wymiar sprawiedliwości wymaga naprawy. Ale nie może też powodować rozdziału społeczeństwa od państwa. Dlatego zwrócę ustawę o Sądzie Najwyższym i KRS do Sejmu, muszą zostać poprawione - powiedział prezydent. Wyjaśnił, kto miał największy wpływ na jego decyzję.
- Wiem, że ta decyzja będzie krytykowana, być może przez obie strony sceny politycznej, ale podejmuję ją z wielką odpowiedzialnością za polskie państwo. Nie chcę, żeby ta sytuacja się pogłębiała, bo to pogłębia podział w społeczeństwie, a Polska jest jedna - zapowiedział Duda.
Z kolei rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński zapowiedział, że Andrzej Duda podpisze ustawę o ustroju sądów powszechnych.
Prezydent zaznaczył, że "odbył wiele konsultacji z prawnikami, socjologami, filozofami, politykami, ale przede wszystkim rozmawiał z Zofią Romaszewską".
- Pani Zofia powiedziała do mnie słowa, które uderzyły mnie w czasie tego weekendu najbardziej: panie prezydencie, ja żyłam w państwie, w którym prokurator generalny właściwie mógł wszystko i nie chciałabym do tego państwa wracać - wyjaśnił Duda.
Tak prezydent Andrzej Duda poinformował Polaków o WETACH
Prezydent Duda: decyzja będzie krytykowana, ale podejmuję ją z wielką odpowiedzialnością
- W programie PiS nie było postanowienia o kontroli nad Sądem Najwyższym, ani że Prokurator Generalny będzie decydował kto będzie sędzią, a kto nie - dodał.
Prezydent powiedział, że "nie ma u nas tradycji, żeby Prokurator Generalny mógł ingerować w prace Sądu Najwyższego". - Nie wolno do tego dopuścić - wyjaśnił.
- Ubolewam nad tym, że projekt ustawy o SN przed złożeniem w Sejmie nie został mi przedstawiony jako prezydentowi i nie mogłem odbyć konsultacji - tłumaczył Duda.
Zaznaczył, że bierze "na siebie odpowiedzialność, że przygotuję te ustawy". - Chcę dokonać poprawy tych ustaw w ramach prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej. Mam nadzieję, że uda się je przygotować w czasie dwóch miesięcy - powiedział prezydent.
Prezydent: apeluję o spokój i rozwagę do polityków rządzącej większości jak i opozycji
- Apeluję o spokój i rozwagę zarówno do tych, którzy mają dzisiaj większość parlamentarną, jak i do polityków opozycji - mówił Duda. - Państwo, które jest targane niepokojami, państwo, które jest targane wojną polityczną nie jest państwem, które może się rozwijać tak, jak mogłoby się rozwijać, gdyby było państwem spokojnym - tłumaczył.
Protesty w obronie sądów - tak było w Warszawie
- Dlatego ja o ten spokój i rozwagę apeluję, zarówno do tych, którzy w Polsce stanowią prawo, zarówno do tych, którzy mają dzisiaj większość parlamentarną, jak i do polityków opozycji - dodał.
Pilne spotkania prezydenta Dudy z prezes SN i szefem KRS
Prezydent spotkał się z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf. Prośbę o spotkanie wystosowała prezes. Zaapelowała też "o podjęcie spokojnej oraz merytorycznej dyskusji nad kształtem wymiaru sprawiedliwości.
Senat przyjął bez poprawek ustawę o Sądzie Najwyższym. Zgodnie z ustawą miały być utworzone trzy nowe Izby SN, w tym Izba Dyscyplinarna.
Zmienić miał się również tryb powoływania sędziów SN, a wszyscy obecni sędziowie SN mieli być przeniesieni w stan spoczynku.