Trwa ładowanie...
d1v611x

Afera korupcyjna w kolońskim SPD

Afera z darowiznami w partii SPD w Kolonii ma większy zasięg, niż dotychczas w Niemczech przypuszczano. Kolońscy socjaldemokraci nie tylko ukrywali darowizny dla partii, lecz także prywatnie brali milionowe łapówki.

Share
d1v611x

W latach 1994-98 koloński przemysłowiec Hellmuth Trienekens nie tylko przekazał rządzącej w mieście SPD 340 tysięcy marek, ale też przekupywał miejscowych działaczy. Na ich szwajcarskie konta wpłynęło 29 milionów marek.

Darowiznę dla partii podzielono na części i nie wykazano jej w sprawozdaniu finansowym zapewne dlatego, żeby nie naprowadzić na trop łapówek.

Istnieje podejrzenie, że Trienekens opłacił lokalnych polityków, by uzyskać lukratywne zlecenie na budowę spalarni śmieci.

d1v611x

SPD rządziła w Kolonii ponad 40 lat, a władzę utraciła 3 lata temu, gdy z kampanii wyborczej musiał wycofać się jej kandydat, Klaus Heugel, któremu udowodniono nadużycia giełdowe.

Ujawniono też, że również lokalni działacze CDU korzystali z finansowych uprzejmości Trienekensa. Były szef CDU w Nadrenii Północnej-Westfalii Bernhard Worms dostał od niego biuro, samochód, a potem korzystny kontrakt na doradztwo. (and)

d1v611x

Podziel się opinią

Share
d1v611x
d1v611x
Więcej tematów