Trwa ładowanie...
d84b63z

Adam Niedzielski – ekonomista i minister zdrowia

Najnowsze informacje

Adam Niedzielski stery w resorcie zdrowia przejął w sierpniu 2020 roku. Wcześniej zajmował stanowisko Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Dla wielu zaskoczeniem może być, że Adam Niedzielski z wykształcenia nie jest lekarzem, a ekonomistą.

2.8
(6 głosów)
Oceń:
d84b63z
Data urodzenia:

19.11.1973 (wiek: 50 lat)

Miejsce urodzenia:
Płeć:

Mężczyzna

Organizacje:

Ministerstwo Finansów - MF

MS - Ministerstwo Sprawiedliwości (dyrektor Departamentu Strategii i Deregulacji)

Ministerstwo Zdrowia - MZ (Od sierpnia 2020 roku, Minister)

KRPM
Źródło: KRPM, fot: Krystian Maj KPRM

Adam Niedzielski ukończył ekonomię oraz metody ilościowe i systemy informacyjne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Stopień doktora uzyskał w 2003 roku w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Niedzielski specjalizuje się w zarządzaniu finansami oraz zarządzaniu strategicznym.

Adam Niedzielski wkracza do polityki

W latach 1996-1998 Niedzielski związany był z Ministerstwem Finansów, a dokładniej Departamentem Polityki Finansowej i Analiz, gdzie odpowiadał za kwestie związane z długiem publicznym i analizą makroekonomiczną. W latach 2002-2007 był doradcą ekonomicznym w Najwyższej Izbie Kontroli, gdzie zajmował się działalnością analityczną dotyczącą kontroli finansowych, w tym również związanych z wykonywaniem budżetu państwa.

Kolejne etapy jego kariery zawodowej to praca w ZUS, gdzie pełnił funkcję dyrektora Departamentu Finansów Zakładu oraz Departamentu Kontrolingu. W 2016 roku Niedzielski został dyrektorem Departamentu Strategii i Deregulacji w Ministerstwie Sprawiedliwości. W 2018 roku Niedzielskiego powołano na stanowisko zastępcy prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do spraw operacyjnych, a rok później (w październiku 2019) ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski powołał go na stanowisko prezesa NFZ.

Adam Niedzielski twarzą pandemii koronawirusa

Po tym, jak Łukasz Szumowski zrezygnował z pełnienia funkcji ministra zdrowia stanowisko to objął Adam Niedzielski. Informację o tym, że Niedzielski będzie nowym szefem resortu zdrowia premier Mateusz Morawiecki przekazał 20 sierpnia 2020. 26 sierpnia Niedzielski odebrał ministerialną tekę z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.

"To wielki kredyt zaufania i ogromna odpowiedzialność. Dziękuję Panu Premierowi, ale również wszystkim, którzy nie szczędzili dziś ciepłych słów" – pisał Niedzielski po tym, jak otrzymał nominację na stanowisko ministra zdrowia.

Minister Adam Niedzielski bardzo szybko został twarzą walki z pandemią koronawirusa w Polsce. Regularnie przekazywał informacje na temat aktualnej sytuacji pandemicznej w Polsce. Niedzielski wraz z premierem informowali o budowie kolejnych szpitali tymczasowych, a także wprowadzaniu nowych obostrzeń.

Adam Niedzielski – ekonomista i minister zdrowia
Nazwisko rodowe

Niedzielski

Wykształcenie

Wyższe

Zawód

Ekonomista

Poprzednik

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d84b63z
d84b63z
d84b63z
Więcej tematów
d84b63z