Trwa ładowanie...

ABW zatrzymało podejrzanego o szpiegostwo na terenie Polski

Funkcjonariusze ABW zatrzymali mężczyznę, który jest podejrzewany o działalność szpiegowską na terenie Polski. Przez wiele lat pracował w służbach mundurowych - ZOMO, Policji i Straży Granicznej. Później miał współpracować z białoruskim KGB.

ABW zatrzymało podejrzanego o szpiegostwo (Zdjęcie ilustracyjne) ABW zatrzymało podejrzanego o szpiegostwo (Zdjęcie ilustracyjne) Fot: Kacper Pempel / Reuters / Forum
d2197he
d2197he

Śledztwo prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego doprowadziło do zatrzymania mężczyzny, który jest podejrzewany o współpracę z białoruskim KGB. Zgromadzony materiał dowodowy wskazuje, że prowadził on działalność szpiegowską przeciwko Polsce.

- Zatrzymany to obywatel Polski, który przez lata był związany ze służbami mundurowymi. W 1981 roku trafił do ZOMO, a w Policji służył do roku 1999 roku. Ze służb mundurowych odszedł (na emeryturę - przyp. red.) 20 lat temu jako porucznik Straży Granicznej - przekazał mediom Stanisław Żaryn, rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Do zatrzymania mężczyzny doszło 10 października. - W tej sprawie musimy ograniczać informacje, ponieważ mamy do czynienia ze śledztwem wrażliwym, które wciąż wymaga sprawdzenia szeregu wątków. Mamy do czynienia z osobą, która prowadziła działalność agenturalną z białoruskimi służbami - podkreślił Stanisław Żaryn.

Zobacz także: Dotarliśmy do "dzieci z Michałowa". Utknęły w lesie pomiędzy Polską a Białorusią

Podejrzany o szpiegostwo usłyszał zarzuty i trafił do aresztu

Działania w tej sprawie ABW prowadziło przy wsparciu Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, który złożył wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego na trzy miesiące, do którego przychylił się sąd.

d2197he

Podejrzany usłyszał zarzut z art. 130 kodeksu karnego, który za działalność na rzecz obcego wywiadu przeciwko Polsce przewiduje karę od roku do 6 miesięcy do 25 lat pozbawienia wolności. Najłagodniejszy wymiar kary przewidziano dla osób, które gromadzą informacje w celu przekazania obcym służbom, najbardziej surowy dla osób, które kierują działalnością obcego wywiadu.

Białoruskie KGB pomaga utrzymać władzę Aleksandrowi Łukaszence

Służby specjalnie na Białorusi jako jedyne po rozpadzie Związku Radzieckiego zachowały nazwę KGB. Pełna nazwa to Komitet Bezpieczeństwa Państwowego Republiki Białorusi.

Jak pisze Piotr Żochowski z Ośrodka Studiów Wschodnich, reżim Aleksandra Łukaszenki stale poszerza kompetencje KGB, które wraz z innymi jednostkami nadzoruje wszystkie sfery aktywności społecznej, gospodarczej czy oświatowej na Białorusi.

"Doprowadziło to do zmarginalizowania roli nomenklatury cywilnej, ułatwiając przedstawicielom resortów siłowych ugruntowanie swojej pozycji w administracji państwowej. Pozycję białoruskich instytucji bezpieczeństwa wzmacniają również dobre relacje z rosyjskim sektorem siłowym, zwłaszcza w sferze koordynowania działań przeciwko Zachodowi" - tłumaczy Piotr Żochowski.

d2197he

Służby pomagają w utrzymaniu autorytarnego systemu na Białorusi, a ich działalność nie ogranicza się tylko do spraw wewnętrznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2197he
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2197he
Więcej tematów