Trwa ładowanie...
abw

ABW zatrzymała dwie osoby podejrzane o terroryzm. Wzorem był dla nich Breivik

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali w Warszawie i Szczecinie dwie osoby podejrzane o przygotowywanie ataków z wykorzystaniem materiałów wybuchowych. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych.

Share
ABW zatrzymała dwie osoby podejrzane o terroryzm. Wzorem był dla nich Breivik
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Dariusz Borowicz
d22ncjl

ABW rozbiła ekstremistyczną grupę, która zastraszała osoby wyznania islamskiego mieszkające w Polsce. Funkcjonariusze Agencji ustalili, że poza szykanami i prześladowaniami grupa planowała ataki z wykorzystaniem broni palnej i materiałów wybuchowych. Przestępcy wzorowali się na zamachach terrorystycznych dokonanych przez takich ekstremistów jak Anders Breivik w Norwegii czy Brenton Tarrant w Nowej Zelandii - poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb.

ABW przeszukała wiele miejsc na terenie województw: mazowieckiego, zachodniopomorskiego i podkarpackiego. W domu jednorodzinnym na terenie warszawskiej dzielnicy Włochy funkcjonariusze zabezpieczyli substancje i środki chemiczne do produkcji materiałów wybuchowych, broń palną, amunicję, a także elementy konstrukcyjne służące do przerabiania broni. Materiał wybuchowy został zneutralizowany na terenie poligonu Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce koło Warszawy.

W przeszukiwanych mieszkaniach znaleziono również osiem fiolek z silnie toksycznymi substancjami chemicznymi, narkotyki, ponad 170 książek dotyczących wytwarzania materiałów wybuchowych, a także elektroniczne nośniki danych, które mogą służyć do utrzymywania szyfrowanej łączności pomiędzy członkami grupy.

d22ncjl

ABW: Ma związek z Brunonem K.

Dwóm osobom przedstawiono zarzuty: przygotowania do przestępstwa sprowadzenia zdarzeń zagrażających życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach w formie planowania eksplozji materiałów wybuchowych, publicznego nawoływania do zabójstwa wobec grup etnicznych i wyznaniowych, posiadania bez wymaganego pozwolenia materiałów wybuchowych, broni palnej i amunicji, a także przewozu narkotyków wewnątrz UE.

Wobec zatrzymanych sąd zastosował tymczasowy areszt.

Jedna z zatrzymanych osób była już objęta śledztwem w 2013 r. Chodzi o sprawę Brunona K., który w 2012 r. planował zamach na Sejm. Podejrzany mężczyzna miał orzeczony przez sąd zakaz kontaktów i zainteresowań w zakresie broni, amunicji i eksperymentów pirotechnicznych. Mimo tego nadal zajmował się wytwarzaniem broni palnej i materiałów wybuchowych.

Śledztwo prowadzi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Zatrzymania podejrzanych zostały przeprowadzone we współpracy z Pododdziałami Kontrterrorystycznymi Policji z KSP w Warszawie oraz KWP w Szczecinie, Kielcach i Rzeszowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d22ncjl

Podziel się opinią

Share
d22ncjl
d22ncjl
Więcej tematów