Trwa ładowanie...

Szojgu przestraszył się Prigożyna? Zaskakujący komunikat [RELACJA NA ŻYWO]

Piątek to 324. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosjanie twierdzą, że zdobyli Sołedar. Ukraiński sztab generalny zapewnia, że walki o to miasto nadal się toczą. Trwa także wojna o wpływy na Kremlu. Resort obrony, który pochwalił się zdobyciem Sołedaru, słowem nie wspomniał o udziale w walkach wagnerowców. To rozwścieczyło szefa grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna i dowódcę najemników. Wydali pełne oskarżeń oświadczenia. Kilka godzin później resort wysłał kolejny komunikat, przyznając część zasług wagnerowcom. Czyżby minister Szojgu przestraszył się Prigożyna? Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Szojgu przestraszył się Prigożyna? Zaskakujący komunikatSzojgu przestraszył się Prigożyna? Zaskakujący komunikatŹródło: Getty Images, fot: Mikhail Svetlov
d1hi31b
d1hi31b
  • Grupa Wagnera przewozi ciała swoich zabitych z pomocą zwykłych ciężarówek. Stosowne zamówienia na te usługi pojawiają się na portalach branżowych praktycznie codziennie - poinformował w czwartek wieczorem kanał Ostorożno, Nowosti na Telegramie.

Trwa łączenie
22:03, 13.01.2023

Informacja o przekazaniu Ukrainie przez Polskę, w ramach międzynarodowej inicjatywy, czołgów Leopard wywołała silną reakcję informacyjną rosyjskiej propagandy - napisała w piątek na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. 


21:51, 13.01.2023

Trwa ciężka walka o obwód Doniecki. Trwa bitwa o Bachmut i Sołedar, o Kreminną, o inne miasta i wioski wschodu naszego państwa.Choć wróg skupił większość swoich sił na tym kierunku, nasi żołnierze - chronią państwo - stwierdził w wystąpieniu do rodaków prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

21:44, 13.01.2023

Polska pomogła Ukrainie w zakupie ośmiu tysięcy terminali Starlink; dziękuję premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i pełnomocnikowi rządu ds. cyberbezpieczeństwa Januszowi Cieszyńskiemu - napisał w piątek na Telegramie minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow. 

21:35, 13.01.2023

Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy stwierdził, że poza Polską i Finlandią jeszcze trzy kraje są gotowe przekazać czołgi Leopard Ukrainie.  - Ale jeszcze o tym nie mówią, bo chcą to głośno powiedzieć, wtedy,gdy będą miały stuprocentową pewność, że Niemcy wyjdą i powiedzą: jesteśmy za - stwierdził.

21:31, 13.01.2023

Unia Europejska musi nadal zwiększać presję na Rosję i wspierać Ukrainę - powiedziała w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na wspólnej konferencji prasowej z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem w Kirunie w Szwecji.

21:29, 13.01.2023

Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał w piątek z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą. Podkreślił, że Stany Zjednoczone będą nadal udzielać Kijowowi wsparcia w dziedzinie bezpieczeństwa a także wsparcia gospodarczego - wynika z komunikatu Departamentu Stanu. 

21:27, 13.01.2023

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej uda się w przyszłym tygodniu na Ukrainę. Chce wprowadzić na stałe ekspertów ds. bezpieczeństwa we wszystkich elektrowniach jądrowych w tym ogarniętym wojną kraju. 

21:24, 13.01.2023
pilne

Niemiecka minister obrony  Christine Lambrecht  zamierza w przyszłym tygodniu podać się do dymisji - informuje serwis bild.de. Dziennikarze serwisu oceniają jej kierowanie resortem jako katastrofę i przypominają, że gdy Rosjanie wkroczyli do Ukrainy, Lambrecht z dumą ogłosiła, że Niemcy wysłały ukraińskim żołnierzom 5 tys. hełmów.

20:55, 13.01.2023

"Zmobilizowani Rosjanie z obwodu nowosybirskiego skarżą się, że są wysyłani na linię frontu i mają tylko dwa sposoby powrotu stamtąd - albo ranni, albo martwi. Nakręcili ten film, 'aby poprosić o pomoc nasze żony i siostry'. A jednak posłusznie wykonują rozkazy" - napisał na swoim profilu na Twitterze doradca szefa resortu spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Geraszczenko.

20:34, 13.01.2023

Rosyjscy okupanci w Energodarze, mieście obok którego znajduje się Zaporoska Elektrownia Jądrowa, urządzają koszary i magazyny amunicji w piwnicach budynków mieszkalnych. W ten sposób ukrywając się w Energodarze, najeźdźcy próbują chronić swoje wojsko na wypadek ofensywy sił zbrojnych Ukrainy - informuje operator ukraińskich elektrowni atomowych Energoatom.

20:05, 13.01.2023

Wysokość szkód wyrządzonych środowisku ukraińskiemu przez agresję zbrojną Rosji wynosi już ponad 46 miliardów dolarów – Ukraina będzie domagać się odszkodowania za te straty od Federacji Rosyjskiej - poinformowało ukraińskie ministerstwo ochrony środowiska.

19:39, 13.01.2023

W Rosji uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową więźnia zwerbowanego do walki w Ukrainie przez grupę Wagnera. Mężczyzna, skazany na kolonię karną za morderstwo, zginął jako najemnik w Donbasie. Odsłonięta z honorami tablica pamiątkowa zawisła na ścianie budynku szkoły podstawowej w rodzinnym mieście najemnika.

19:30, 13.01.2023

Ukraina kończy testy drona własnej produkcji. Maszyna ma mieć zasięg ponad 1000 km i przenosić ładunki o wadze do 75 kg. - Jesteśmy na takim etapie prac, że nie możemy już niestety o nich mówić - oświadczyła rzeczniczka państwowego koncernu zbrojeniowego Ukroboronprom Natalia Sad, cytowana przez Ukraińską Prawdę.

19:17, 13.01.2023

W piątek po południu, już po publikacji oświadczeń przez Jewgienija Prigożyna i Andrija Troszewa na temat przypisania sobie przez armię zwycięstwa w Sołedarze, rosyjski resort obrony na swoim kanale na Telegramie wydał kolejny komunikat. Tym razem uwzględnił rolę grupy Wagnera w zdobyciu miasta. "Jeśli chodzi o bezpośredni szturm na budynki w mieście Sołedar zajętym przez ukraińską armię, to ta misja bojowa została pomyślnie zrealizowana dzięki odważnym i bezinteresownym działaniom ochotników z oddziałów szturmowych PMC Wagner" - oświadczono.

19:09, 13.01.2023

Jak podała rosyjska agencja Ria Nowosti eksplozja w Berdiańsku, to efekt "terrorystycznej działalności ukraińskich służb specjalnych". Jej przedstawiciele mieli podłożyć silny ładunek wybuchowy w samochodzie szefa rosyjskiej administracji Berdiańska Aleksieja Kiczigina. Urzędnik miał wyjść cało z próby zamachu, bo w porę zauważył ładunek wybuchowy i wysiadł z samochodu - donosi Ria Nowosti.

18:59, 13.01.2023

W okupowanym przez Rosjan Berdiańsku w obwodzie zaporoskim rozległy się odgłosy trzech wybuchów. Świadkowie informują, że docierały z okolic miejscowego lotniska. Widać łunę pożaru - informuje Ukraińska Prawda.


18:46, 13.01.2023

Ministerstwo Edukacji Federacji Rosyjskiej przygotowało program nauczania dotyczący gry łapta (odpowiednik naszej gry w palanta) dla dzieci w wieku szkolnym. Pomysłodawcy wierzą, że gra ta pomoże przygotować młodych mężczyzn do służby wojskowej. 

Grać w łaptę - jak informują rosyjskie media - mają uczniowie od 1 do 11 klasy. Studiować tajniki odbijania kijem piłeczki mają zarówno na lekcjach wychowania fizycznego, jak i na zajęciach pozalekcyjnych.

18:36, 13.01.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że walki o Sołedar w obwodzie donieckim trwają, pomimo oświadczenia rosyjskiego ministerstwa obrony o rzekomym zdobyciu miasta. 

18:29, 13.01.2023

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział, że rząd spodziewa się zamknąć wszystkie rozdziały negocjacji akcesyjnych i podpisać umowę o członkostwie Ukrainy w UE za mniej niż dwa lata - informuje Ukraińska Prawda.

18:12, 13.01.2023

Napływ uchodźców z Ukrainy doprowadził do braku miejsc w przedszkolach i mieszkań na wynajem na Saremie, największej z wysp Estonii - poinformowały lokalne władze, cytowane w piątek przez agencję BNS.

"Około 400 uchodźców znalazło na wyspie mieszkanie, w przypadku części zapewnił je pracodawca. Przybycie do Saremy uchodźców wojennych sprawiło, że na rynku nie ma wolnych mieszkań na wynajem, a szkoły i przedszkola są pełne, tak jak i rynek pracy" - przekazał w liście do Estońskiego Centrum Praw Człowieka Mikk Tuisk, szef samorządu zamieszkanej przez ok. 30 tys. osób wyspy. "Dziś możliwości naszych szkół zbliżają się do limitu i nie jesteśmy już w stanie włączyć do systemu edukacji większej liczby uchodźców" - dodał.

18:01, 13.01.2023

Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych publikuje w mediach społecznościowych zdjęcia min-pułapek, które rosyjscy agresorzy montują na Ukrainie. Śmiercionośne ładunki, które sfotografowano, zostały ukryte m.in. w lalce przypominającej niemowlę, w grającej zabawce, w samochodziku z klocków. Zdaniem Stanisława Żaryna to kolejna rosyjska zbrodnia wojenna.

"Takie pułapki były znajdowane w zabawkach, lodówkach, w pianinie, w parkach, łóżkach – wszędzie tam, gdzie można ukryć śmiercionośne ładunki wybuchowe" - napisał na Twitterze zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Podkreślił, że Rosja to państwo terrorystyczne.

17:38, 13.01.2023

Rekomendacje sztabu rosyjskiej armii zawierają również zalecenia rezygnacji z mówienia o Grupie Wagnera w pozytywnym kontekście oraz podkreślania wiadomości o „nadmiernych stratach ludzkich i bezsensownych atakach” tej formacji. 

17:38, 13.01.2023

Rosyjscy propagandyści mają m.in. uwypuklać rolę ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu i generała Walerija Gierasimowa na stanowisku dowodzącego rosyjskim wojskiem w Ukrainie, a przede wszystkim umniejszać rolę rosyjskiej firmy wojskowej znaną pod nazwą Grupa Wagnera. 

17:37, 13.01.2023

Sztab rosyjskiej armii wydał zalecenia w sprawie informowania o wojnie przeciwko Ukrainie, zgodnie z którymi media powinny mówić, że jest to konflikt Rosji z NATO, usprawiedliwiać ataki na ukraińską infrastrukturę cywilną i podnosić zasługi formalnych dowódców - przekazał ukraiński wywiad wojskowy w piątek.

"Dokument świadczy o kardynalnej zmianie akcentów na temat informowania o wydarzeniach wojny przeciwko Ukrainie oraz o zaostrzeniu walki politycznej wewnątrz kraju agresora” - ocenił Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) w opublikowanej w mediach społecznościowych informacji

17:16, 13.01.2023

Sytuacja na polu bitwy w Sołedarze w piątek była trudna do zweryfikowania, jednak geolokalizacja rosyjskich korespondentów wojennych z Soledaru sugeruje, że siły rosyjskie kontrolują duże części miasta - pisze  Peter Beaumont z "The Guardian", który relacjonuje wydarzenia z Ukrainy.  - Wydaje się jednak, że siły ukraińskie pozostają w granicach miasta Sołedar, nadal walcząc na północnym zachodzie, wokół kopalni soli i węzła kolejowego. Co najważniejsze, Ukraina nadal wydaje się kontrolować drogę za miastem, łączącą Bachmut i Sołedar ze Słowiańskiem i Kostiantynówką, których zdobycie jeszcze bardziej zagroziłoby ukraińskim obrońcom w Bachmucie - czytamy w jego korespondencji na stronach serwisu gazety.

17:12, 13.01.2023

- Sytuacja jest trudna, nawet bardzo trudna. To jest bitwa pod Verdun XXI wieku. Walki toczą się od kilku miesięcy, ale naszym bojownikom udaje się utrzymać pozycje - ocenił sytuację w Sołedarze Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy. 

Bitwa pod Verdun była najdłuższą bitwą pierwszej wojny światowej i pochłonęła życie blisko 700 tys. żołnierzy.

17:02, 13.01.2023

Jeśli powstanie europejski projekt przekazania Ukrainie czołgów Leopard, to Finlandia także powinna być w to zaangażowana, ale nasz wkład nie może być "bardzo duży” - oświadczył w piątek prezydent Sauli Niinisto. Cytowany przez krajową agencję STT prezydent zwrócił uwagę na szczególną pozycję Finlandii - jako kraju sąsiadującego z Rosją oraz formalnie będącego jeszcze poza NATO.

Źródło: PAP, Reuters, Ukraińska Prawda, Euromaidan Press, Nexta, U24, ISW, Ukrinform

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1hi31b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1hi31b
Więcej tematów