Trwa ładowanie...
d3a0tvb
"Absurdalne stwierdzenie". Rzecznik rządu Piotr Müller zdumiony słowami Leszka Millera

"Absurdalne stwierdzenie". Rzecznik rządu Piotr Müller zdumiony słowami Leszka Millera

"27:1 po raz drugi" - tak szczyt w Brukseli i zwolnienie Polski z obowiązku neutralności klimatycznej do 2050 r. podsumował w rozmowie z WP Leszek Miller. Co na to rzecznik rządu? - To absurdalne stwierdzenie. Dziwię się, bo Leszek Miller jest osobą, która - mimo niezgodności poglądów - wydawała mi się racjonalnie podchodzącą do unijnych spraw. Premier Morawiecki nie zgodził się na kupowanie kota w worku. Byliśmy postawieni przed rozwiązaniem: akceptujecie neutralność w 2050 r., ale jeszcze nie wiecie, ile dostaniecie środków, podpisujecie cyrograf, a potem się zastanowimy. Premier słusznie się na to nie zgodził - komentował w programie "Tłit". - Wiemy, że zmiany klimatyczne są faktem, chcemy je ograniczać, ale jesteśmy w innym momencie startowym niż inne kraje. Polska, jeśli chodzi o źródła energetyczne, jest w najgorszej sytuacji. Neutralność - tak, ale pod warunkami - wskazał Müller.

Leszek Miller w programie Tłit, tuRozwiń

Transkrypcja:

Leszek Miller w programie Tłit, tutaj wczoraj siedział i mówi tak: "Morawiecki uzyskał pozwolenie na dalsze trucie polskich obywateli, na obniżenie środków, które moglibyśmy uzyskać. W dodatku był sam. Czyli "27:1" po raz drugi. Europa chce realizować ten wielki program - albo z Polską, albo obok Polski. Niech się polski rząd zastanowi, co jest lepsze". Czyli drugi sukces "27:1"? Nie. To jest absurdalne twierdzenie Leszka Millera. Ja się dziwię akurat, bo Leszek Miller jest osobą, która mimo dużej niezgodności poglądów wydawała mi się racjonalnie podchodząca do spraw unijnych. Prawda jest taka, że premier Morawiecki nie zgodził się na to, aby kupować kota w worku. To jest w tej sytuacji byliśmy postawieni przed takim rozwiązaniem: Akceptujecie neutralność klimatyczną w roku 2050, ale jeszcze nie wiecie, ile dostaniecie środków finansowych na to, w związku z tym podpisujecie najpierw cyrograf, a później zastanowimy się, ile wam damy środków. Pan premier Morawiecki się na to nie zgodził, słusznie. My chcemy realizować cele klimatyczne, wiemy, że zmiany klimatyczne są faktem, chcemy ograniczać je, ale jednocześnie Polska jest w zupełnie innym momencie startowym, niż na przykład Francja czy Niemcy. Jeżeli chodzi o strukturę energetyczną. I nie możemy pozwolić... Ale jest jeszcze parę innych krajów w Europie. Nie tylko ten zachodni, ale są Czechy, Słowacja, Estonia, Łotwa, Litwa. Ale niech pan nie porównuje krajów dużo mniejszych przede wszystkim, a po drugie - Czechy mają też inną strukturę energetyczną. Polska pod kątem, jeżeli chodzi o źródła energetyczne - jest w najgorszej sytuacji pod kątem dostosowania się do neutralności klimatycznej. I tu nawet kanclerz Angela Angela Merkel powtarzała po tym posiedzeniu Rady Europejskiej, że Polska słusznie wskazuje na to, że ma inny punkt startowy. Więc neutralność klimatyczna w przyszłości - tak, ale pod warunkami konkretnych środków finansowych na transformację energetyczną. I to jest ta różnica. Nie kupujemy kota w worku, nie podpisujemy cyrografu - najpierw negocjujemy konkretne środki finansowe i wchodzimy do tego pakietu, jak wynegocjujemy odpowiednie warunki.
d3a0tvb
d3a0tvb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj