Abp. Życiński: sytuacja polityczna rodzi obawy biskupów
Obecna sytuacja polityczna w Polsce rodzi poważne obawy biskupów - powiedział abp Józef Życiński na konferencji prasowej po zakończeniu obrad Konferencji Episkopatu Polski.
Biskupi apelują o przezwyciężenie podziałów i pozytywną współpracę dla dobra wspólnej ojczyzny, opartą na wartościach chrześcijańskich - czytamy w komunikacie wydanym na zakończenie obrad.
Życiński dodał, że tragedia katowicka pokazała, jak Polacy potrafią się jednoczyć. Chodzi o to, aby w normalnych sytuacjach potrafili zachować podobną postawę. Środowiska, które jednoczyły się wokół ideałów "Solidarności", teraz dzielą się - powiedział arcybiskup.
Metropolita lubelski podkreślił, że biskupi, zjednoczeni w trosce o dobro ojczyzny, przeżywając z niepokojem konflikty na polskiej scenie politycznej, wyrażają uznanie dla tych osób, które kierują się głosem sumienia i pragną służyć dobru wspólnemu.
Dodał, że biskupi z obawą przyjmują sytuację, w której środowiska wyrosłe z tradycji solidarnościowej nie potrafią zjednoczyć się w trosce o dobro Polski.
"Mamy jedną Ojczyznę i nie wolno uczynić jej przedmiotem partyjnych przetargów. W sytuacji rodzącej wiele uzasadnionych obaw biskupi zwracają się do wiernych z apelem o gorącą modlitwę w intencji Ojczyzny. Wyrażając nadzieję, że obecne trudności zostaną przezwyciężone" - głosi komunikat biskupów.
Abp Życiński poinformował też, że Konferencja Episkopatu Polski zajęła krytyczne stanowisko wobec rezolucji Parlamentu Europejskiego odnośnie homofobii, przyjętej 18 stycznia br.
"Rezolucja ta słusznie odrzuca postawy dyskryminacji wobec osób o skłonnościach homoseksualnych. Jednak wezwanie, skierowane do rządów państw członkowskich, by prawnie zrównać związki osób tej samej płci ze związkami małżeńskimi, narusza zasady prawa naturalnego oraz stanowi zagrożenie dla małżeństwa i rodziny" - napisali biskupi w oświadczeniu w sprawie rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej homofobii, udostępnionym dziennikarzom na zakończenie obrad Konferencji Episkopatu Polski.
Biskupi zwracają się w nim z apelem do Parlamentu Europejskiego "o zaniechanie działań noszących znamiona dyktatury relatywizmu i zagrażających wolności sumienia obywateli krajów Unii Europejskiej".