Abp Jędraszewski mówił o niżu demograficznym. Cytował słowa prymasa o "matkach mordujących dzieci"
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wygłosił homilię podczas uroczystości Bożego Ciała w Krakowie. - Na silnym fundamencie ciągłości biologicznej buduje się moc kulturowa narodu - powiedział hierarcha, przywołując słowa kard. Stefana Wyszyńskiego sprzed ponad 50 lat: "Polska nie może być krajem niepłodnych lub mordujących nowe życie matek".
- Najważniejszym elementem zespalającym nasze polskie dzieje jest chrześcijaństwo - powiedział abp Marek Jędraszewski podczas homilii. Mówił o historii Polski i chrześcijaństwa, dodając, że - w jego ocenie - w trudnych czasach to Kościół jednoczył naród.
Metropolita krakowski, mówiąc o niżu demograficznym, przywołał apel prymasa tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego z 1970 r. z Kobyłki pod Warszawą.
- Kardynał Wyszyński zwracał się wówczas do Polaków, aby nie poddawali się "wygodnictwu, egoizmowi i wrogości życia", by nie naśladowali "modnych lalek, których pełne są teatry, kabarety, kawiarnie, redakcje"; by nie naśladowali "kobiet, wyśmiewających matki, które urodziły Polsce i Kościołowi trzecie, czwarte, czy piąte dziecko" - przypomniał abp Jędraszewski.
Zobacz też: Długi weekend. Polacy tłumnie ruszyli nad morze. Hotele pękają w szwach, policja ostrzega
"Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!" - mówił wówczas prymas, a którego słowa przywołał metropolita.
Abp Jędraszewski mówił o niżu demograficznym. "Ciągłość biologiczna"
- Na silnym fundamencie ciągłości biologicznej buduje się moc kulturowa narodu - jego duch, jego przywiązanie do trwałych wartości, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. To one decydują o jego duchowej tożsamości i to one powinny być bronione za wszelką cenę, także, jeśli trzeba, za cenę przelanej krwi i oddanego ojczyźnie z całą świadomością własnego życia - powiedział podczas homilii abp. Jędraszewski.
Zwrócił też uwagę na konieczność odpowiedzialności za ojczyznę i tu ponownie przywołał słowa Wyszyńskiego (tym razem z 1979 r.), w których prymas apelował o odpowiedzialność za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialne pełnienie obowiązków, także zawodowych.
Abp Gądecki: Komunia środkiem zaradczym na samotność
Z kolei abp Stanisław Gądecki w homilii wygłoszonej na placu przed poznańską katedrą skupił się na rozważaniach dotyczących samotności Chrystusa, samotności człowieka oraz sposobu, w jaki Eucharystia i jej doświadczenie wychodzi naprzeciw człowieka obecnych czasów, w jego opuszczeniu i izolacji - informuje PAP.
- Komunia jest środkiem zaradczym na zagrażającą dziś wszystkim samotność. Daje poczucie, że jesteśmy umiłowani przez Boga we wspólnocie Jego ludu - powiedział metropolita poznański.