Centralna procesja Bożego Ciała w Warszawie odwołana. Jak jest w innych miastach?
Nie będzie centralnej procesji Bożego Ciała w Warszawie. Taką decyzję podjęła tamtejsza archidiecezja w związku z aktualną sytuacją epidemiczną. Sprawdziliśmy, jak jest w innych częściach Polski.
W ubiegłym tygodniu władze archidiecezji warszawskiej przekazały, że w tym roku w stolicy nie odbędzie się centralna procesja Bożego Ciała.
Jednocześnie moderator wydziałów duszpasterskich Kurii Metropolitalnej Warszawskiej ks. Tadeusz Sowa zapewnił, że "tegoroczne procesje Bożego Ciała mogą się odbyć w parafiach archidiecezji warszawskiej, według roztropnej decyzji księdza proboszcza, z zachowaniem aktualnie obowiązujących przepisów sanitarnych".
Boże Ciało. Wydarzenia w Krakowie
Główna procesja ulicami miasta odbędzie się natomiast w Krakowie.
- Zdecydowaliśmy się zorganizować procesję centralną, bo pozwalają na to przepisy. Przejdzie ona tradycyjnie, z Wawelu na Rynek - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską dyrektor biura prasowego archidiecezji krakowskiej, ks. Łukasz Michalczewski.
Duchowny podkreśla, że wierni doskonale znają obowiązujące zasady i nie ma potrzeby wydawania dodatkowych zaleceń. Jednocześnie przypomina, że nadal obowiązuje dyspensa dla osób, które nie mogą tego dnia przyjść do kościoła.
Zgodnie z komunikatem opublikowanym na stronie archidiecezji krakowskiej, główne obchody rozpoczną się o godz. 9 od mszy świętej sprawowanej przy ołtarzu polowym na dziedzińcu przed katedrą wawelską.
Tradycyjna forma w Gdańsku i Olsztynie
Na organizację centralnej procesji zdecydowały się także władze archidiecezji gdańskiej.
- Rozpocznie się o godz. 10 mszą w Bazylice Mariackiej. Potem procesja wyruszy do kościoła św. Brygidy ulicami starego miasta. Wydarzenie odbędzie się oczywiście w obowiązującym reżimie sanitarnym, który wytyczyła strona rządowa - zapewnia rzecznik archidiecezji gdańskiej, ks. kan. dr Maciej Kwiecień.
Podobnie będzie w Olsztynie. Jak mówi s. kan. dr Marcin Sawicki, rzecznik archidiecezji warmińskiej, procesje Bożego Ciała odbędą się w tradycyjnej formie, z zachowaniem przepisów sanitarnych. - Uczestnicy będą proszeni o zachowanie odstępu 1,5 m - powiedział.
Lublin. Skrócona trasa
Na nieco inne rozwiązanie zdecydowali się przedstawiciele archidiecezji lubelskiej.
- Ze względów sanitarnych, msza święta zostanie odprawiona na placu katedralnym, a nie w budynku archikatedry - powiedział Wirtualnej Polsce rzecznik archidiecezji lubelskiej, ks. dr Adam Jaszcz.
Duchowny przyznał, że dodatkowo, trasa procesji centralnej będzie krótsza, a księża będą przypominali o zasadach sanitarnych.
Mimo że katolicy zobowiązani są do uczestnictwa w tym dniu w mszy świętej, nadal obowiązuje dyspensa.
- Dyspensa nie została odwołana jeśli chodzi o święta nakazane. Z drugiej strony zachęcamy już naszych wiernych, aby do kościołów wracali. Spada liczba zakażonych osób, a przy zachowaniu rygorów sanitarnych, mamy prawo do kultu i przeżywania swojej religijności w kościołach - dodał ks. Jaszcz.
"Szczepionki to dbałość o życie drugiego człowieka"
Ks. Jaszcz przypomniał, że szczepienia są "nieodzowne, byśmy mogli wrócić do normalności".
- Do szczepień zachęca sam papież, natomiast jeśli chodzi o archidiecezję lubelską, to już w grudniu abp. Stanisław Budzik stwierdził, że podejmując decyzję o szczepieniu, dajemy dowód troski o zdrowie i życie bliźnich oraz własne. To piąte przykazanie dekalogu. Mamy obowiązek troszczyć się o siebie nawzajem - powiedział.
Koronawirus w Polsce. Obostrzenia sanitarne w kościołach
Wewnątrz kościoła obowiązuje zachowanie limitu jedna osoba na 15 mkw., a także obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką i dystans. Osoby biorące udział w zgromadzeniach organizowanych na zewnątrz mają natomiast przebywać w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie.