Przełomowy dokument dla Polek. Ważna zmiana ws. aborcji
Szpital w Białymstoku odmówił aborcji ciężarnej, która dysponowała zaświadczeniami od psychiatrów, według których kontynuacja ciąży stanowiła zagrożenie dla jej życia i zdrowia. Teraz pojawiła się pierwsza opinia dowodząca, że zagrożenie zdrowia psychicznego kobiety może być przesłanką do wykonania aborcji.
Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku aborcja jest w Polsce legalna tylko w dwóch przypadkach: gdy ciąża jest efektem czynu zabronionego (np. gwałtu lub kazirodztwa) i gdy zagraża ona życiu lub zdrowiu kobiety.
W 2021 roku szpital w Białymstoku odmówił przeprowadzenia aborcji 26-letniej ciężarnej kobiecie, która dzięki badaniom prenatalnym dowiedziała się, że płód w jej łonie rozwija się nieprawidłowo. Lekarze potwierdzili, że nie istnieje żadna szansa na uratowanie płodu, ale odmówili przeprowadzenia aborcji.
Kobieta przedstawiła dwa zaświadczenia od psychiatrów, według których kontynuacja ciąży stanowiła zagrożenie dla jej życia i zdrowia. Ale dyrektor szpitala wydał oświadczenie, że w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego szpital nie mógł podjąć się wykonania zabiegu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rzecznik Praw Pacjenta właśnie uznał, że odmawiając aborcji, szpital naruszył prawo pacjentki do świadczenia zdrowotnego - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Rzecznik skorzystał przy tym z opinii wydanej przez konsultanta krajowego ds. psychiatrii. Wynika z niej, że "choć nie ma katalogu chorób zagrażających życiu lub zdrowiu, to jest to przesłanka do wydania odpowiedniej opinii". W rozmowie z "DGP" konsultant sprecyzował, że stan psychiczny kobiety w ciąży musi mieć związek z wadami płodu.
Jak czytamy w "DGP", również Ministerstwo Zdrowia potwierdza, że zdrowie psychiczne może być traktowane jako przesłanka do aborcji, a każdy przypadek powinien być traktowany indywidualnie.
Pełnomocniczka pacjentki, której odmówiono aborcji, po decyzji rzecznika praw pacjenta zapowiedziała skierowanie sprawy do sądu.
Polacy popierają dopuszczalność aborcji, gdy zagrożone jest zdrowie matki
Z opublikowanego w kwietniu badania "Stosunek Polaków do aborcji" wynika, że największy odsetek Polaków zdecydowanie zgadza się, że przerywanie ciąży powinno być dopuszczone przez prawo, gdy zagrożone jest życie matki (59 proc.) i prawie tyle samo (57 proc.) uważa, że zdecydowanie aborcja powinna być dopuszczalna, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego. Większość dorosłych mieszkańców Polski (80 proc.) popiera prawną dopuszczalność aborcji, gdy zagrożone jest zdrowie matki.
Czytaj także:
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, PAP