Abbas: rozmowy z Izraelem na podstawie prawa międzynarodowego
Prezydent Palestyny Mahmud Abbas powiedział w środę, że jest gotów do wznowienia rozmów pokojowych z Izraelem, o ile zaprzestanie on osadnictwa na ziemiach palestyńskich. To reakcja na przemówienie sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego o Bliskim Wschodzie.
29.12.2016 04:47
Palestyński przywódca zaznaczył, że rozmowy z Izraelem musiałyby się odbywać w określonych ramach czasowych i na podstawie prawa międzynarodowego. To jego zdaniem obejmuje rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ z ubiegłego tygodnia, która określa żydowskie osadnictwo na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu i w anektowanej Jerozolimie Wschodniej jako sprzeczne z prawem międzynarodowym i stanowiące przeszkodę dla trwałego pokoju na Bliskim Wschodzie. Rezolucji tej sprzeciwiał się Izrael.
W środę w Waszyngtonie urzędujący do 20 stycznia szef amerykańskiej dyplomacji w przemówieniu nakreślającym wizję uregulowania kwestii bliskowschodniej odchodzącej administracji prezydenta Baracka Obamy opowiedział się za rozwiązaniem opartym na dwóch osobnych państwach - żydowskim i palestyńskim. Jego zdaniem stanowi ono jedyną możliwą drogę do pokoju między Izraelem a Palestyńczykami.
Kerry powiedział, że przyszłą granicę między Izraelem a Palestyną powinna wyznaczać linia z 1967 roku, czyli sprzed wojny sześciodniowej, z uzgodnionymi przez obie strony korektami, a Jerozolima powinna być stolicą obu państw. Izrael stałby się wówczas państwem żydowskim - mówił szef dyplomacji USA. Tymczasem zachowanie status quo jego zdaniem oznaczałoby "wieczną okupację".
W swoim wystąpieniu Kerry bronił decyzji USA, by umożliwić (nie wetować) przyjęcie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji potępiającej nielegalne w świetle prawa międzynarodowego żydowskie osadnictwo na terenach palestyńskich. "Celem było zachowanie rozwiązania opartego na dwóch państwach" - podkreślił.
Palestyńczycy sprzeciwiają się określaniu Izraela jako państwa żydowskiego ze względu na mieszkających tam Arabów - obywateli Izraela oraz roszczenia palestyńskich uchodźców.
Oprac. Adam Styczek