Trwa ładowanie...
d19g1pe

300 plus – wnioski, terminy, wypłaty

Złożono już ponad milion wniosków o świadczenie 300 plus. Od jutra rusza proces papierowego ubiegania się o przyznanie pieniędzy z programu Dobry Start.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Back to school and happy time! Apple, pile of books and backpack on the desk at the elementary school.
Back to school and happy time! Apple, pile of books and backpack on the desk at the elementary school. (iStock.com)
d19g1pe

Czym jest 300 plus

Świadczenie z programu Dobry Start to kwota 300 zł przysługująca rodzicom uczących się dzieci. Pomoc ta jest jednorazowa i powinna być przeznaczona na zakup niezbędnej wyprawki szkolnej. Mimo uruchomienia nowego programu uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów nadal będą korzystać z darmowych podręczników.

Komu przysługuje 300 plus

Świadczenie to przysługuje na każde uczące się dziecko do 20. roku życia, a w przypadku uczniów niepełnosprawnych do ukończenia 24 lat. Nie istnieje kryterium finansowe, które musi spełniać rodzina ubiegająca się o to wsparcie. Pomoc ta nie przysługuje przedszkolakom, oraz dzieciom uczęszczającym do „zerówek”. Pieniędzy z programu nie otrzymają również studenci, uczniowie szkół policealnych i szkół dla dorosłych.

d19g1pe

Dobry Start – kto, gdzie i kiedy może złożyć wniosek

Wniosek o świadczenie mogą składać:
• Rodzice uczniów
• Prawni opiekunowie
• Osoby uczące się (w przypadku uniezależnienia się od rodziców)
• Rodziny zastępcze, prowadzący rodzinne domy dziecka i dyrektorzy placówek rodzinno–wychowawczych

Od 1 lipca trwa przyjmowanie wniosków online. Odpowiednie dokumenty można wypełnić przy użyciu bankowości internetowej lub za pośrednictwem platformy Emp@tia dostępnej pod adresem empatia.mpips.gov.pl.
1 sierpnia urzędy rozpoczną przyjmowanie wniosków w formie papierowej. Termin przyjmowania dokumentów w formie online i tradycyjnej upływa 30 listopada.

Kiedy przelewy z programu Dobry Start

Fundusze wypłacane będą w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku. Za wypłacanie środków odpowiedzialne będą gminy, a w przypadku rodzin zastępczych powiaty. Urzędy dołożą wszelkich starań, aby pieniądze trafiły do rodzin jak najszybciej, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego.

d19g1pe

Podziel się opinią

Share
d19g1pe
d19g1pe
Więcej tematów