300 plus – wnioski, terminy, wypłaty
Złożono już ponad milion wniosków o świadczenie 300 plus. Od jutra rusza proces papierowego ubiegania się o przyznanie pieniędzy z programu Dobry Start.
Czym jest 300 plus
Świadczenie z programu Dobry Start to kwota 300 zł przysługująca rodzicom uczących się dzieci. Pomoc ta jest jednorazowa i powinna być przeznaczona na zakup niezbędnej wyprawki szkolnej. Mimo uruchomienia nowego programu uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów nadal będą korzystać z darmowych podręczników.
Komu przysługuje 300 plus
Świadczenie to przysługuje na każde uczące się dziecko do 20. roku życia, a w przypadku uczniów niepełnosprawnych do ukończenia 24 lat. Nie istnieje kryterium finansowe, które musi spełniać rodzina ubiegająca się o to wsparcie. Pomoc ta nie przysługuje przedszkolakom, oraz dzieciom uczęszczającym do „zerówek”. Pieniędzy z programu nie otrzymają również studenci, uczniowie szkół policealnych i szkół dla dorosłych.
Dobry Start – kto, gdzie i kiedy może złożyć wniosek
Wniosek o świadczenie mogą składać:
• Rodzice uczniów
• Prawni opiekunowie
• Osoby uczące się (w przypadku uniezależnienia się od rodziców)
• Rodziny zastępcze, prowadzący rodzinne domy dziecka i dyrektorzy placówek rodzinno–wychowawczych
Od 1 lipca trwa przyjmowanie wniosków online. Odpowiednie dokumenty można wypełnić przy użyciu bankowości internetowej lub za pośrednictwem platformy Emp@tia dostępnej pod adresem empatia.mpips.gov.pl.
1 sierpnia urzędy rozpoczną przyjmowanie wniosków w formie papierowej. Termin przyjmowania dokumentów w formie online i tradycyjnej upływa 30 listopada.
Kiedy przelewy z programu Dobry Start
Fundusze wypłacane będą w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku. Za wypłacanie środków odpowiedzialne będą gminy, a w przypadku rodzin zastępczych powiaty. Urzędy dołożą wszelkich starań, aby pieniądze trafiły do rodzin jak najszybciej, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego.