Trwa ładowanie...

2400 metrów dróg dla Ghazni

Dzień 11 kwietnia okazał się wyjątkowo ważny dla polskiego Zespołu Odbudowy Prowincji Ghazni. Tego dnia podpisano dwa pierwsze projekty przygotowane przez polski zespół specjalistów.

Share
2400 metrów dróg dla GhazniŹródło: Jacek Matuszak
d2l46q9

Zawarte kontrakty sfinalizowały kilkumiesięczne starania inż. Lecha Martinki, specjalisty ds. infrastruktury w polskim zespole PRT, który przygotował propozycje projektowe. Dzięki jego wysiłkom niebawem ruszą prace, które pozwolą do końca roku wybudować w sumie 2400 metrów dróg. Będą to dwa odcinki zlokalizowane w stolicy prowincji Ghazni. Jedna o nazwie Farooky Bridge – Sanaiee Door biec będzie od mostu do parku zlokalizowanego w centrum miasta, druga o nazwie Kenek Bridge – Ghazni Provincial Hospital biec będzie od mostu do jedynego szpitala w stolicy prowincji. Ogólny koszt obu inwestycji wyceniono na blisko 900 tys. dolarów.

– Jest to dla nas ważny dzień. Powiedziałbym nawet, że jeden z ważniejszych w trakcie IV zmiany. Udało się nam bowiem pogodzić sugestie władz miasta i prowincji z oczekiwaniami mieszkańców Ghazni. Mam nadzieje, że jeszcze przed końcem roku nowymi odcinkami dróg pojadą pierwsze samochody – podkreślał dowódca Polskich Sił Zadaniowych płk Rajmund Andrzejczak.

d2l46q9

Warto podkreślić, że dwa tegoroczne projekty drogowe, których inaugurację zapoczątkowało podpisanie umów z wykonawcami, nie są pierwszymi tego typu zrealizowanymi przez polską część PRT Ghazni. W ubiegłym roku, także z funduszu polskiego MSZ, udało się zrealizować projekt pilotażowy polegający na wybudowaniu 240-metrowego odcinka drogi w centrum miasta Ghazni.

– Nasze doświadczenia z zeszłego roku pokazały, że jesteśmy w stanie zrealizować projekty budowlane na dobrym poziomie. Dzięki pracy wykonanej przez inż. Martinkę projekty oraz dobór wykonawców afgańskich pozwalają nam dziś podpisać te znacznie poważniejsze umowy – podkreślał szef polskiego zespołu specjalistów PRT ppłk Robert Pierzchała. Jednocześnie zwracał uwagę, że Polacy są jedynym zespołem, spośród 26 działających w Afganistanie PRT, który podjął się budowy dróg w miastach. Na tym przykładzie już teraz zamierzają oprzeć się inne zespoły.

Oprócz dwóch projektów już rozpoczętych w planach polskiego PRT znajduje się jeszcze kilkanaście innych. Są to propozycje związane z edukacją, wymiarem sprawiedliwości, elektryfikacją, służbą zdrowia oraz projekty szkoleniowe dające szansę Afgańczykom na zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych. Wszystkie one finansowane są z budżetu polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i podobnie jak 17 projektów zrealizowanych w 2008 roku, mają za zadanie poprawić warunki życia mieszkańców prowincji Ghazni. Dlatego przy podpisaniu kontraktów obecni byli pierwszy radca Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Islamskiej Republice Afganistanu Barbara Szymanowska oraz szef Centrum Dowodzenia Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych RP płk Cezary Podlasiński.

Tekst i zdjęcia Jacek Matuszak POL PRT Ghazni, Afganistan

d2l46q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l46q9
d2l46q9
Więcej tematów