2400 metrów dróg dla Ghazni
Dzień 11 kwietnia okazał się wyjątkowo ważny dla polskiego Zespołu Odbudowy Prowincji Ghazni. Tego dnia podpisano dwa pierwsze projekty przygotowane przez polski zespół specjalistów.
14.04.2009 | aktual.: 15.04.2009 08:47
Zawarte kontrakty sfinalizowały kilkumiesięczne starania inż. Lecha Martinki, specjalisty ds. infrastruktury w polskim zespole PRT, który przygotował propozycje projektowe. Dzięki jego wysiłkom niebawem ruszą prace, które pozwolą do końca roku wybudować w sumie 2400 metrów dróg. Będą to dwa odcinki zlokalizowane w stolicy prowincji Ghazni. Jedna o nazwie Farooky Bridge – Sanaiee Door biec będzie od mostu do parku zlokalizowanego w centrum miasta, druga o nazwie Kenek Bridge – Ghazni Provincial Hospital biec będzie od mostu do jedynego szpitala w stolicy prowincji. Ogólny koszt obu inwestycji wyceniono na blisko 900 tys. dolarów.
– Jest to dla nas ważny dzień. Powiedziałbym nawet, że jeden z ważniejszych w trakcie IV zmiany. Udało się nam bowiem pogodzić sugestie władz miasta i prowincji z oczekiwaniami mieszkańców Ghazni. Mam nadzieje, że jeszcze przed końcem roku nowymi odcinkami dróg pojadą pierwsze samochody – podkreślał dowódca Polskich Sił Zadaniowych płk Rajmund Andrzejczak.
Warto podkreślić, że dwa tegoroczne projekty drogowe, których inaugurację zapoczątkowało podpisanie umów z wykonawcami, nie są pierwszymi tego typu zrealizowanymi przez polską część PRT Ghazni. W ubiegłym roku, także z funduszu polskiego MSZ, udało się zrealizować projekt pilotażowy polegający na wybudowaniu 240-metrowego odcinka drogi w centrum miasta Ghazni.
– Nasze doświadczenia z zeszłego roku pokazały, że jesteśmy w stanie zrealizować projekty budowlane na dobrym poziomie. Dzięki pracy wykonanej przez inż. Martinkę projekty oraz dobór wykonawców afgańskich pozwalają nam dziś podpisać te znacznie poważniejsze umowy – podkreślał szef polskiego zespołu specjalistów PRT ppłk Robert Pierzchała. Jednocześnie zwracał uwagę, że Polacy są jedynym zespołem, spośród 26 działających w Afganistanie PRT, który podjął się budowy dróg w miastach. Na tym przykładzie już teraz zamierzają oprzeć się inne zespoły.
Oprócz dwóch projektów już rozpoczętych w planach polskiego PRT znajduje się jeszcze kilkanaście innych. Są to propozycje związane z edukacją, wymiarem sprawiedliwości, elektryfikacją, służbą zdrowia oraz projekty szkoleniowe dające szansę Afgańczykom na zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych. Wszystkie one finansowane są z budżetu polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i podobnie jak 17 projektów zrealizowanych w 2008 roku, mają za zadanie poprawić warunki życia mieszkańców prowincji Ghazni. Dlatego przy podpisaniu kontraktów obecni byli pierwszy radca Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Islamskiej Republice Afganistanu Barbara Szymanowska oraz szef Centrum Dowodzenia Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych RP płk Cezary Podlasiński.
Tekst i zdjęcia Jacek Matuszak POL PRT Ghazni, Afganistan