2 października Platforma Obywatelska wystartuje z nową ofertą programową
• Na konwencji programowej 2 października w Gdańsku Platforma Obywatelska zaprezentuje nową ofertę programową
• PO nakreśli plany na najbliższe lata i rozpocznie przygotowania do wyborów samorządowych i parlamentarnych w 2019 roku
• To będzie nasza wizja Polski po PiS-ie, o co walczymy, co mamy do zaoferowania ludziom - zapowiada Grzegorz Schetyna
• Pod koniec października zaprezentowany ma też zostać "gabinet cieni" PO
23.09.2016 | aktual.: 07.10.2016 23:21
Początkowo, konwencja Platformy Obywatelskiej była zaplanowana na sobotę, 1 października. Termin ten zmieniono jednak ze względów organizacyjnych. Zjazd z udziałem około tysiąca delegatów rozpocznie się w niedzielę, 2 października, w południe i potrwać ma około trzech godzin.
Nowe otwarcie
Konwencja ma z jednej strony podsumować debaty programowe, które Platforma organizuje w całym kraju od czerwca, z drugiej - być nowym otwarciem ugrupowania. Przyjęty zostanie nowy program partii zatytułowany "Polska obywatelska 2.0". - To będzie nasza wizja Polski po PiS-ie, o co walczymy, co mamy do zaoferowania ludziom - podkreśla w rozmowie z Polską Agencją Prasową szef PO Grzegorz Schetyna.
Scenariusz konwencji obejmuje między innymi wystąpienie lidera Platformy, który ma nakreślić wizję polityczną swej partii na najbliższe lata. - To będzie podsumowanie tych pierwszych dziewięciu miesięcy mojego przewodnictwa w Platformie i prawie roku rządów PiS. Chcemy też napisać scenariusz na trzy następne lata do wyborów parlamentarnych - zaznacza Schetyna.
W następnej części zjazdu głos zabierze sześciu liderów bloków tematycznych, a po nich zaplanowano sześć paneli, obejmujących między innymi takie zagadnienia jak: gospodarka i finanse, zdrowie, polityka senioralna i polityka społeczna, sprawy zagraniczne i Unia Europejska, edukacja, tożsamość i kultura, bezpieczeństwo i sprawy wewnętrzne, a także funkcjonowanie państwa i wymiar sprawiedliwości.
Podczas dyskusji panelowych wystąpić ma wielu czołowych polityków PO, takich jak były premier i były szef europarlamentu Jerzy Buzek, były wicepremier i szef MON, a obecnie przewodniczący Rady Programowej PO Tomasz Siemoniak, były wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski, były minister sprawiedliwości Borys Budka, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu - Małgorzata Kidawa-Błońska i Bogdan Borusewicz, a także była premier Ewa Kopacz, która ma mówić między innymi o polityce senioralnej.
W ostatniej części konwencji zaplanowano kolejną serię wystąpień, tym razem podsumowujących debaty panelowe.
"Gabinet cieni"
Pod koniec października PO chce też przedstawić skład "gabinetu cieni". Mogą się w nim znaleźć z jednej strony doświadczeni politycy Platformy i byli ministrowie rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz, między innymi: Siemoniak, Trzaskowski, Budka. Z drugiej - nowe twarze, młodzi posłowie: Arkadiusz Myrcha, Kinga Gajewska-Płochocka czy Krzysztof Brejza.
- Oprócz dojrzałych, doświadczonych polityków powinni być to również młodzi, którzy przez ten rok aktywności w Sejmie pokazali, że mają sporo do powiedzenia, dobrze pracują i bardzo uatrakcyjniają obraz Platformy - mówi lider Platformy. - Nie chciałbym natomiast, żeby ktoś, kto był już ministrem np. infrastruktury w 'gabinecie cieni' odpowiadał za infrastrukturę, może być innym ministrem, ale nie powinien wchodzić w te same buty - dodaje Schetyna.
Każdy z "ministrów" ma mieć do dyspozycji zespół, z którym będzie współpracował. Na czele "gabinetu cieni" stanie prawdopodobnie przewodniczący partii. Nieoficjalnie w kierownictwie PO można usłyszeć, że żadnej "teki" raczej nie otrzyma Kopacz, choć otoczenie Schetyny zapewnia, że była premier ma odgrywać ważną rolę w Platformie.
Po przyjęciu nowego programu politycy PO chcą ruszyć w Polskę, aby promować go wśród wyborców i tym samym rozpocząć przygotowania do wyborów samorządowych w 2018 roku i parlamentarnych rok później.
Kandydat na prezydenta Warszawy
W Platformie od kilku tygodni trwają rozmowy na temat przyszłego kandydata na prezydenta Warszawy. W nieoficjalnych rozmowach politycy bliscy Schetynie najczęściej wskazują nazwisko Trzaskowskiego jako tego, który - w ocenie szefa PO - miałby największe szanse na wyborczy sukces w stolicy. Innymi branymi pod uwagę kandydaturami są Kidawa-Błońska i szef mazowieckiej PO, były minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki.
15 października w Warszawie ma odbyć się zapowiadany wcześniej na 24 września zjazd klubów obywatelskich PO. Projekt klubów, pomyślanych jako forum dyskusji i wymiany poglądów na najistotniejsze tematy polityczne i społeczne, wystartowały w marcu. Do tej pory odbyło się już sto kilkadziesiąt spotkań klubów w całej Polsce.