PolitykaZwycięstwo pary gejów. WSA: "konstytucja nie zabrania małżeństw osób tej samej płci"

Zwycięstwo pary gejów. WSA: "konstytucja nie zabrania małżeństw osób tej samej płci"

"Historyczne uzasadnienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w naszej sprawie!!! Mit artykułu 18-go obalony i drzwi do wprowadzenia równości małżeńskiej uchylone!" - cieszą się Jakub i Dawid - para znanych gejów, którzy w 2017 roku wzięli na Maderze ślub i chcieli zarejestrować swój związek w Polsce.

Zwycięstwo pary gejów. WSA: "konstytucja nie zabrania małżeństw osób tej samej płci"
Źródło zdjęć: © East News | wojciech olszanka
Violetta Baran

Jakub i Dawid to popularni w Internecie vlogerzy. Rozgłos zdobyli dwa lata temu, gdy ich amatorski teledysk spodobał się legendarnemu duetowi Roxette. Od tej pory nagrywają teledyski, sami śpiewają i zajmują się aktywizmem na rzecz środowiska LGBT.

Latem panowie, mimo wielu przeszkód, wzięli na Maderze ślub. Po powrocie do kraju, chcieli zarejestrować swój akt małżeństwa w Polsce.
Spotkali się z odmową, gdyż kierowniczka warszawskiego USC stwierdziła „brak podstawy prawnej umożliwiającej przeniesienie przedmiotowego aktu małżeńskiego do polskiego rejestru aktów stanu cywilnego”. Powołała się przy tym m.in. na treść artykułu 18 Konstytucji RP.

Para złożyła odwołanie do wojewody mazowieckiego. Ten jednak podtrzymał w mocy decyzję urzędniczki.

To nie zniechęciło pary do walki. Złożyli skargę do Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Pełnomocnik Jakuba i Dawida przekonywał na rozprawie, że konstytucja nie zabrania małżeństw osób tej samej płci w Polsce i namawiał sędziów do uznania aktu zawartego przez parę w Portugalii. Wtórowali mu w tym sami zainteresowani, tłumacząc, że "nie chcą umrzeć jako obce sobie osoby".

Sąd 11 stycznia odrzucił jednak wniosek pary. Uzasadnił to brakiem odpowiednich uregulowań prawnych, które pozwoliłyby na rejestrację ich małżeństwa w Polsce. "Decyzja nie była lekka i łatwa" - tłumaczył sędzia sprawozdawca.

Jakub i Dawid od razu po wyroku WSA zapowiedzieli odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Musieli jednak poczekać na uzasadnienie orzeczenia Sądu Administracyjnego. Gdy wreszcie dotarło, para wpadła w euforię.

"KONSTYTUCJA NIE ZABRANIA MAŁŻEŃSTW JEDNOPŁCIOWYCH!!! - historyczne uzasadnienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w naszej sprawie! Mit artykułu 18. obalony i drzwi do wprowadzenia równości małżeńskiej uchylone!" - napisali w poniedziałek na swoim profilu na Facebooku Jakub i Dawid.

O co chodzi? Skąd nagle ta euforia? Otóż WSA w uzasadnieniu podkreślił, że obowiązująca polska konstytucja nie zabrania zawierania związków małżeńskich osobom o tej samej płci. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by parlament "mocą ustaw zwykłych zinstytucjonalizował status związków jednopłciowych lub też różnopłciowych, które z sobie wiadomych przyczyn nie chcą zawrzeć małżeństwa w jego tradycyjnym rozumieniu."

WSA wytrącił z ręki argument tym wszystkim, którzy twierdzą, że polska konstytucja zabrania małżeństw jednopłciowych czy też rejestracji związków jednopłciowych. Niestety, póki ustawodawca nie zmieni przepisów Kodeksu rodzinnego czy Prawa o aktach stanu cywilnego, akt ślub Jakuba i Dawida będzie w Polsce nic nie znaczącym dokumentem.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (264)