Trwa ładowanie...
d2683os

Zwrot ws. procesu z Rosją o wrak Tu-154M. "Kaczyński jest przeciw"

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wstrzymał prace nad wnioskiem przeciw Rosji do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ws. zwrotu wraku prezydenckiego tupolewa ze Smoleńska. Nieoficjalnie wiadomo, że to efekt decyzji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szczątki prezydenckiego Tu-154M od lat magazynowane są na terenie lotniska Siewiernyj
Szczątki prezydenckiego Tu-154M od lat magazynowane są na terenie lotniska Siewiernyj (PAP, Fot: Wojciech Pacewicz)
d2683os

Choć PiS zarzucało poprzednikom z koalicji PO-PSL, że nie potrafili przez lata sprowadzić do Polski wraku samolotu rozbitego w kwietniu 2010 r. w Smoleńsku, to po przejęciu władzy też nie było w stanie nic wymusić na Rosji. Moskwa cały czas odpowiada, że odda szczątki maszyny dopiero po zakończeniu rosyjskiego śledztwa dotyczącego katastrofy.

Stąd pomysł wystąpienia do MTS w Hadze. Złożenie wniosku do Trybunału zapowiadali kilka razy poprzedni szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski oraz jego następca Jacek Czaputowicz. Dokument w sprawie rosyjskiego śledztwa jest już gotowy, ale wszystko wskazuje na to, że nie zostanie on jednak złożony w MTS, głównym organie sądowy ONZ.

Zobacz także: Tadeusz Cymański: Jarosław Kaczyński nie odejdzie z polityki

Obawy przed reakcją Polaków

Wniosek trafił bowiem na biurko Jarosława Kaczyńskiego, a ten nie zdecydował się na proces z Rosją. Z ustaleń Onetu wynika, że prezes PiS obawia się reakcji opinii publicznej w Polsce na taki ruch. Tym bardziej, że Polska do tej pory jeszcze przed MTS nie sądziła się z innym państwem.

d2683os

Kaczyński miał powiedzieć o swoich obawach współpracownikom. - Stwierdził, że nie chciałby procesu przeciwko Rosji prowadzonego przez polski rząd, że lepsze byłoby działanie przez organizacje międzynarodowe - mówi anonimowo w rozmowie z serwisem przedstawiciel resortu dyplomacji.

Dodaje, że prace nad wnioskiem zostały wstrzymane i nic nie wskazuje na to, aby szef rządzącego obozu zmienił zdanie. Służby prasowe MSZ na pytanie Onetu o wniosek do MTS odpowiedziały, że projekt skargi jest przygotowany, ale nie ma decyzji o jej wniesieniu.

d2683os

Do nieoficjalnych doniesień odniosła się rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek. "A Jarosław Kaczyński nic o tym nie wie, za to Onet wie lepiej od niego" - napisała w mediach społecznościowych.

Przypomnijmy, w poniedziałek Komisja Prawna i Praw Człowieka Rady Europy w projekcie swej rezolucji uznała, że Rosja powinna niezwłocznie oddać Polsce wrak Tu-154M. Dokument zostanie poddany pod głosowanie na sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2683os

Podziel się opinią

Share
d2683os
d2683os
Więcej tematów