Trwa ładowanie...

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz - kandydatka na Rzecznika Praw Obywatelskich z negatywną opinią sejmowej komisji

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka nie zaakceptowała kandydatury Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Tymczasem posłowie PiS zwrócili się z pytaniem do TK, czy Adam Bodnar pełni nadal swoją funkcję zgodnie z konstytucją.

Kandydatura Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na RPO odrzucona przez posów sejmowej komisjiKandydatura Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na RPO odrzucona przez posów sejmowej komisjiŹródło: PAP, fot: Wojciech Olkuśnik
d41f6kk

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest społeczną kandydatką na Rzecznika Praw Obywatelskich. Prawniczkę, która od 5 lat pracuje w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, zgłosiły organizacje społeczne - poparcia udzieliło jej prawie 700 fundacji, stowarzyszeń i innych inicjatyw obywatelskich.

W Sejmie kandydaturę Rudzińskiej-Bluszcz zgłosili jednak posłowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Oni też uzasadniali jej kandydaturę na posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

- Dzieje się coś przełomowego. Obywatele skupieni w organizacjach biorą sprawy w swoje ręce i żądają od parlamentarzystów wypełnienia oczekiwań społeczeństwa - mówił Krzysztof Śmiszek z Lewicy. - Kandydatka cieszy się zaufaniem społecznym, jej praca w biurze RPO pokazała, że jest w pełni przygotowana do pełnienia tej zaszczytnej funkcji, zna cel, który przyświeca temu urzędowi. Przyszedł czas na osobę, która łączy, a nie dzieli - dodał.

d41f6kk

Po trwającym blisko 3 godziny przesłuchaniu kandydatki przewodniczący komisji zarządził głosowanie. 9 posłów było "za" jej kandydaturą, 13 było "przeciw".

Opinia komisji zostanie przedstawiona na posiedzeniu Sejmu. Posłem sprawozdawcą będzie Jan Kanthak z Solidarnej Polski.

Tymczasem, jak poinformowała PAP na swoim profilu na Twitterze, do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek posłów PiS o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami obecny Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar ma pełnić swoją funkcję do czasu wyboru następcy, mimo że jego 5-letnia kadencja upłynęła 9 września.

d41f6kk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41f6kk
Więcej tematów