Trwa ładowanie...

Żubry z Kampinoskiego Parku Narodowego chore na gruźlicę. Stado ze Smardzewic może zostać odstrzelone

Dramatyczna sytuacja zwierząt z Ośrodka Hodowli Żubrów w Smardzewicach koło Tomaszowa Mazowieckiego. Wyniki badań są jednoznaczne: całe stado jest chore na gruźlicę. O losie żubrów zadecyduje teraz minister środowiska.

Żubry z Kampinoskiego Parku Narodowego chore na gruźlicę. Stado ze Smardzewic może zostać odstrzeloneŹródło: PAP, fot: Piotr Rybarczyk
d2s6s1p
d2s6s1p

Żubry z Kampinoskiego Parku Narodowego są poważnie chore. To gruźlica, którą u ludzi można leczyć, ale dla zwierząt stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo. "Tomaszowski Informator Tygodniowy" opublikował wyniki badań zwierząt żyjących na terenie Ośrodka Hodowli Żubrów w Smardzewicach koło Tomaszowa Mazowieckiego. Zostały przeprowadzone w maju tego roku.

Stado żubrów ze Smardzewic może zostać odstrzelone. - Ministerstwo Środowiska, po zasięgnięciu opinii ekspertów, zdecyduje, co dalej z naszymi żubrami - wyjaśnił Mirosław Markowski, dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego, w rozmowie z lokalną gazetą.

Chore żubry mogą zostać odstrzelone. Co dalej z ośrodkiem?

Jeśli resort podejmie decyzję o likwidacji stada, teren Ośrodka będzie musiał zostać poddany dezynfekcji oraz kwarantannie. Potrwa to rok albo nawet dłużej. Dopiero wtedy do ośrodka będą mogły wrócić zwierzęta.

Ministrem środowiska jest obecnie Henryk Kowalczyk. Jest zapalonym myśliwym, podobnie jak były szef resortu Jan Szyszko. Obaj politycy często wspólnie uczestniczyli w polowaniach i imprezach organizowanych przez towarzystwa łowieckie. Szyszko i Kowalczyk wzięli udział m.in w węgrowskim Hubertusie, czyli uroczystości święta patrona myśliwych, leśników i jeźdźców – św. Huberta. Organizatorem wydarzenia był Polski Związek Łowiecki oraz Lasy Państwowe.

Z kolei Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach jedna z najstarszych placówek tego typu w Polsce. Zaczątkiem był zwierzyniec, utworzony w 1934 r. z inicjatywy prezydenta Ignacego Mościckiego.

d2s6s1p

Obecnie ośrodek zajmuje pow. 72,4 ha. Leży w strefie ochronnej Spalskiego Parku Krajobrazowego. Liczebność stada hodowlanego utrzymywana jest na poziomie 20 sztuk. Ośrodek należy do Kampinoskiego Parku Narodowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Pyton tygrysi terroryzuje mieszkańców Mazowsza. Kieruje się na wschód

d2s6s1p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s6s1p
Więcej tematów