Zorza polarna w Polsce. Prognoza. "Gotowość zorzowa" została ogłoszona
W niedzielę 5 listopada w całej Polsce można było podziwiać wyjątkowe, świetlne rozbłyski. Zorza polarna była doskonale widoczna nie tylko na północy, ale również na południu kraju. Eksperci mają dobre wieści dla osób, które przegapiły niedzielną zorzę w Polsce. Wielobarwne rozbłyski mogą pojawić się na niebie ponownie już najbliższej nocy.
Zorza polarna w Polsce występuje rzadko. Do jej powstania niezbędne są odpowiednie warunki - w tym wystąpienie na Słońcu burz geomagnetycznych. Najczęściej zjawisko to można podziwiać na wysokich szerokościach geograficznych - zwłaszcza w okolicach kół podbiegunowych. Ze względu na zbliżający się szczyt aktywności słonecznej, w ostatnim czasie świetlne rozbłyski coraz częściej pojawiają się w krajach położonych na średnich lub nawet niskich szerokościach geograficznych. Zdaniem synoptyków, ponowne wystąpienie zorzy jest możliwe w poniedziałkowy wieczór oraz noc.
Zorza polarna. "Stan gotowości dla polskich obserwatorów staje się ogłoszony"
Zorza polarna, ze względu na szereg czynników wpływających na jej widoczność, jest trudna do przewidzenia z dużym wyprzedzeniem. Jednym z czynników, pozwalających na jej prognozowanie, jest siła burzy słonecznej. Jak informuje twórca serwisu polskiastrobloger.pl oraz Centrum Modelowania Meteorologicznego, w poniedziałek 6 listopada spodziewana jest burza geomagnetyczna o sile G2.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zorza polarna. Uchwycili niezwykłe zjawisko na niebie
Ta natomiast "wiązać się będzie z 50-procentowym prawdopodobieństwem poszerzenia zasięgu widoczności zórz polarnych nad nasze szerokości geograficzne". Oznacza to, że po zmroku świetlne, barwne rozbłyski mogą być ponownie widoczne w części regionów Polski.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Zorza polarna w Polsce 2023. Jak obserwować?
W ostatnim czasie internet obiegają zdjęcia wielobarwnych rozbłysków, rozświetlających nocne niebo nad Polską. Czy zorzę można zobaczyć "gołym okiem"? Jak informuje CMM-IMGW, "odległość od pasa zórz, zakłóconego dodatkowo przez zanieczyszczenie światłem lub zmierzch, oznacza, że mogą wystąpić trudności z wyraźnym dostrzeżeniem tego zjawiska, jako że jest ono znacznie jaśniejsze na zdjęciach niż widziane gołym okiem. Zdjęcia zórz mogą wydawać się mało reprezentatywne w stosunku do tego, co widać gołym okiem z racji samej techniki wykonywania zdjęć".
Eksperci podpowiadają jednak, że widoczności zorzy polarnej może pomóc udanie się do miejsca oddalonego od zanieczyszczeń światłem oraz skierowanie wzroku w stronę północnego horyzontu. Zorza polarna będzie widoczna w przypadku bezchmurnego nieba.