Prognoza zorzy polarnej w Polsce. Czy w najbliższych dniach pojawi się ponownie?

W niedzielny wieczór 23 kwietnia mieszkańcy wielu regionów Polski mogli podziwiać zorzę polarną. Co zaskakujące, ta była widoczna nie tylko na północy kraju, ale również na południu. Czy będzie widoczna również w kolejnych dniach?

Prognoza zorzy polarnej. Czy w najbliższych dniach pojawi się w Polsce?
Prognoza zorzy polarnej. Czy w najbliższych dniach pojawi się w Polsce?
Źródło zdjęć: © Pixabay

24.04.2023 10:46

Zorza polarna to zjawisko, które powstaje na skutek burz magnetycznych na Słońcu. Te powodują, że w kierunku Ziemi wyrzucane są duże ilości cząsteczek, które po zetknięciu z atmosferą oraz magnosferą, pobudzają zawarte w nich atomy wodoru i azotu, tworząc barwne rozbłyski. Zwyczajowo zorze można podziwiać w rejonach znajdujących się w pobliżu ziemskich biegunów, jednak ze względu na silną aktywność Słońca w ostatnim czasie, niezwykłe, świetlne zjawisko jest widoczne również na terenach położonych w niższych szerokościach geograficznych.

Zorza polarna w Polsce. Widziano ją nawet w Zakopanem

Ostatnia zorza polarna, która była widoczna w nocy z niedzieli 23 na poniedziałek 24 kwietnia, zaskoczyła swoim zasięgiem i intensywnością. Najlepsze warunki do obserwacji panowały na północy kraju, jednak wielobarwne rozbłyski były widoczne również w centralnej i południowej części Polski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

O sile toczącej się na Słońcu burzy, której wynikiem jest zorza polarna, może świadczyć fakt, że prócz Polski, była ona widoczna również w innych państwach, położonych w niższych szerokościach geograficznych: na Węgrzech, w Rumunii, Austrii, a także północnej części Włoch. Zjawisko to mogli także zaobserwować mieszkańcy regionów, w których świetlne rozbłyski obserwuje się regularnie: na Islandii, w Kanadzie czy Norwegii.

Zorza polarna widoczna we wsi Dłużyna w woj. wielopolskim
Zorza polarna widoczna we wsi Dłużyna w woj. wielopolskim© Licencjodawca | Magda Gryziecka

Zorza polarna w Polsce. Kiedy pojawi się znowu?

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, "Polska jest położona na południe od naturalnego pasa zórz (Norwegia, Islandia, Grenlandia), do wystąpienia tam zorzy polarnej potrzebna jest ekstremalnie silna burza geomagnetyczna (Kp8-9+) - co bardzo rzadko się zdarza". Jednocześnie aktywność słoneczna zmierza do maksimum, co oznacza, że zjawisko to w niższych szerokościach geograficznych może pojawić się jeszcze wielokrotnie.

Zdaniem ekspertów z serwisu polskiastrobloger.pl, w nocy z 24 na 25 kwietnia prawdopodobieństwo wystąpienia zorzy polarnej w Polsce wciąż jest dość wysokie. "W tym momencie wydaje się, że przynajmniej pierwsza część wieczoru 24/25.04 powinna zaowocować kontynuacją solidnej aktywności geomagnetycznej, ale ze względu na znaczną ilość godzin do wieczora i fakt, że zmiany w wietrze słonecznym mogą pojawić się w dowolnej chwili, przesądzenie sprawy w tym momencie byłoby zdecydowanie przedwczesne".

Z tego względu warto na bieżąco śledzić prognozy zorzy, a w przypadku wysokiego prawdopodobieństwa jej wystąpienia - udać się do miejsc oddalonych od miejskich świateł i spojrzeć w niebo.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)