Trwa ładowanie...

Żona prokuratora krajowego została prezesem sądu. Mianował ją Zbigniew Ziobro

Prezesem Sądu Rejonowego w Sosnowcu została sędzia Małgorzata Hencel-Święczkowska. To żona prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego. "Do tego potrzebowali nowej ustawy, ich rodziny będą sądzić przeciwników" - komentują politycy opozycji.

Żona prokuratora krajowego została prezesem sądu. Mianował ją Zbigniew ZiobroŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
d23nrkq
d23nrkq

O awansie żony Święczkowskiego poinformowali w niedzielę śląscy dziennikarze i posłowie opozycji.

- To świeża sprawa, znam ją tylko z doniesień w internecie - mówi Wirtualnej Polsce sędzia Marian Krzysztof Zawała, rzecznik prasowy do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Katowicach.

d23nrkq

Nazwisko Hencel-Święczkowskiej znajduje się jednak już także na stronie internetowej sądu w Sosnowcu. Z historii zmian na witrynie wynika, że wpisu dokonano 2 listopada.

- Skoro jej nazwisko obok funkcji prezesa tam umieszczono, to tak z pewnością jest. Oficjalnie na ten temat będę mógł wypowiedzieć się w poniedziałek po uzyskaniu informacji od przełożonego - dodaje sędzia Zawała.

Zobacz też: Od "zera" do bohatera. Historia kariery Zbigniewa Ziobry

Hencel-Święczkowska była do niedawna zastępcą przewodniczącego III Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Sosnowcu.

d23nrkq

Święczkowski pytany przez dziennikarzy "Faktu" o awans żony stwierdził, że nie komentuje spraw, które nie są związane z pracą prokuratury. Na mocy ustawy o ustroju sądów powszechnych minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro od połowy sierpnia do 12 lutego ma prawo do odwołania i powołania prezesów sądów w Polsce.

Jak przypomina Tok FM, sędzia Hencel-Święczkowska trafiła na łamy prasy po raz pierwszy w 2008 roku. Sąd dyscyplinarny stwierdził wówczas, że dopuściła się "rażącego naruszenia przepisów i doprowadziła do nieuzasadnionej przewlekłości postępowania". Chodziło o sprawę, którą sędzia rozpatrywała choć prokuratura przesłała akta nie do tego sądu, co potrzeba.

d23nrkq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23nrkq
Więcej tematów