Trwa ładowanie...

Żona posła PiS Sylwia Sobolewska poza Orlenem i radami nadzorczymi

Sylwia Sobolewska zrobiła błyskawiczną karierę w państwowych spółkach po ślubie z Krzysztofem Sobolewskim, posłem i sekretarzem generalnym PiS. W tym roku musiała odejść ze stanowiska dyrektorskiego w Orlenie oraz z różnych rad nadzorczych.

Sylwia i Krzysztof Sobolewscy Sylwia i Krzysztof Sobolewscy Źródło: East News, fot: MAREK KUDELSKI, Agencja SE
d471j6p
d471j6p

Sylwii Sobolewskiej nie ma już w PKN Orlen. W tym roku zrezygnowała z zasiadania w radach nadzorczych dwóch spółek zależnych od Orlenu. Z końcem lipca odeszła też ze stanowiska dyrektorskiego w Orlenie - pisze "Gazeta Wyborcza".

Wielka kariera żony posła PiS

Nieco wcześniej Prawo i Sprawiedliwość przyjęło uchwałę antynepotyzmową. Stanowiska obejmowane przez Sylwię Sobolewską raziły w oczy szeregowych działaczy PiS. Jej kariera nabrała tempa po zwycięskich wyborach w 2015 roku, a rozkręciła się po ślubie z Krzysztofem Sobolewskim, obecnie sekretarzem generalnym PiS oraz bliskim współpracownikiem Jarosława Kaczyńskiego, który był też gościem na ślubie posła.

"Gazeta Wyborcza" przypomina kolejne szczeble kariery żony polityka. Para pobrała się na początku maja 2017 roku i w tym samym miesiącu Sylwia Sobolewska trafiła do pierwszej rady nadzorczej - w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów. Zasiadała w niej prawie do końca września 2021 roku. Wtedy też przeniosła się ze szczecińskiej inspekcji handlowej (której po latach pracy zaczęła szefować po wyborach w 2015 roku) do Polskiego Funduszu Rozwoju.

d471j6p

Gdy prezesem Orlenu został Daniel Obajtek, Sylwia Sobolewska trafiła do koncernu paliwowego na funkcję dyrektor działu systemów zarządzania i ryzyka korporacyjnego.

Zobacz także: W Hiszpanii maseczki na ulicach. Polska następna? Lekarz odpowiada

Kilka rad nadzorczych Sylwii Sobolewskiej

Również w 2018 roku Sylwia Sobolewska trafiła do rady nadzorczej spółki Centrum Badań Jakości, będącej częścią KGHM. Była w niej przez ponad rok, po czym znalazła się w radzie nadzorczej PKO Towarzystwo Funduszu Inwestycyjnych. Z tej rady nadzorczej zrezygnowała krótko po wyborach prezydenckich w 2020 r.

d471j6p

W grudniu 2019 r. znalazła się w radzie nadzorczej Anwilu, który należy do Orlenu. W grudniu kolejnego roku trafiła do rady spółki Orlen Paliwa.

W wywiadzie dla RMF FM Krzysztof Sobolewski mówił o żonie: "Moja żona jest osobą prywatną, nie jest osobą publiczną. Jest osobą niezależną, ambitną i o tym, gdzie pracuje, dowiaduję się jako jeden z ostatnich". Z jego oświadczeń majątkowych wynika, że para ma rozdzielność majątkową.

Na początku lipca PiS przyjęło uchwałę zakazującą współmałżonkom posłów i senatorów PiS zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Wyjątek dotyczy osób zatrudnionych ze względu na kompetencje. Sylwia Sobolewska odeszła z rad nadzorczych i zostawiła funkcję dyrektorską.

Jak podaje "Wyborcza", wpisy w Krajowym Rejestrze Sądowym wskazują, że Sylwia Sobolewska nie widnieje w innych firmach. Jeszcze przed świętami gazeta skierowała do posła Sobolewskiego pytania o powody odejścia jego żony z Orlenu oraz o ewentualne zatrudnienie w innej państwowej firmie. Nie odpowiedział.

d471j6p

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d471j6p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d471j6p
Więcej tematów