Uchwała PiS w sprawie nepotyzmu. Pierwsza spółka potwierdza, że żona posła złożyła rezygnację
Sylwia Sobolewska, żona posła PiS Krzysztofa Sobolewskiego, która pracowała w Radzie Nadzorczej Portu lotniczego Szczecin Goleniów złożyła rezygnację. Stało się to jeszcze przed uchwaleniem na kongresie Prawa i Sprawiedliwości uchwały sanacyjnej dotyczącej nepotyzmu w spółkach Skarbu Państwa.
Rzecznik prasowy Portu lotniczego Szczecin Goleniów Krzysztof Domagalski poinformował WP, że Sylwia Sobolewska złożyła rezygnację z funkcji członka rady nadzorczej już 14 czerwca.
- Informujemy, że pani Sylwia Sobolewska nie zasiada w radzie nadzorczej spółki ORLEN Paliwa - przekazało nam biuro prasowe PKN Orlen.
Kongres PiS podjął w sobotę uchwałę o zakazie zasiadania rodzin członków partii w spółkach Skarbu Państwa. Wkrótce potem poseł Krzysztof Sobolewski zapewniał w mediach społecznościowych, że jego żona nie zasiada już w radach nadzorczych państwowych spółek.
Przykład Sylwii Sobolewskiej był wielokrotnie przywoływany w mediach w kontekście zatrudniana bliskich polityków PiS na posadach w państwowych spółkach. Żona polityka przez 13 lat pracowała w inspekcji handlowej. W ostatnich latach powoływano ją do rad nadzorczych: Portu lotniczego Szczecin Goleniów, PKO TFI, Centrum Badań Jakości, kontrolowanej przez PKN Orlen chemicznej spółki Anwil, a także Orlen Paliwa.
Ostatnie dane z oficjalnych rejestrów spółek wskazują, że pełniła funkcje w Orlen Paliwa i szczecińskim porcie lotniczym.
Jarosław Kaczyński o nepotyzmie w PiS
Na sobotnim kongresie Prawa i Sprawiedliwości prezes Jarosław Kaczyński zwrócił uwagę, że w partii "obecne są słabości", które wykorzystuje opozycja. - To jest nepotyzm. On nie jest szeroki, ale z tego opozycja korzysta. I będzie korzystała. Niedawno słyszeliśmy to w Sejmie dokładnie, z przykładami. Ta łyżka jest ciągle bardzo mała w stosunku do beczki, beczki naszych sukcesów, ale ja mam wrażenie, że jest jednak coraz większa - przyznał wicepremier.
Podczas kongresu PiS przyjęto "uchwałę sanacyjną". Dokument przewiduje, że "współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości nie mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa".
Zgodnie z uchwałą zakazuje się także "zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa członków najbliższej rodziny posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości - to jest ich współmałżonków, dzieci, rodzeństwa oraz rodziców".