Uchwała PiS w sprawie nepotyzmu. Pierwsza spółka potwierdza, że żona posła złożyła rezygnację
Sylwia Sobolewska, żona posła PiS Krzysztofa Sobolewskiego, która pracowała w Radzie Nadzorczej Portu lotniczego Szczecin Goleniów złożyła rezygnację. Stało się to jeszcze przed uchwaleniem na kongresie Prawa i Sprawiedliwości uchwały sanacyjnej dotyczącej nepotyzmu w spółkach Skarbu Państwa.
05.07.2021 14:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rzecznik prasowy Portu lotniczego Szczecin Goleniów Krzysztof Domagalski poinformował WP, że Sylwia Sobolewska złożyła rezygnację z funkcji członka rady nadzorczej już 14 czerwca.
- Informujemy, że pani Sylwia Sobolewska nie zasiada w radzie nadzorczej spółki ORLEN Paliwa - przekazało nam biuro prasowe PKN Orlen.
Kongres PiS podjął w sobotę uchwałę o zakazie zasiadania rodzin członków partii w spółkach Skarbu Państwa. Wkrótce potem poseł Krzysztof Sobolewski zapewniał w mediach społecznościowych, że jego żona nie zasiada już w radach nadzorczych państwowych spółek.
Przykład Sylwii Sobolewskiej był wielokrotnie przywoływany w mediach w kontekście zatrudniana bliskich polityków PiS na posadach w państwowych spółkach. Żona polityka przez 13 lat pracowała w inspekcji handlowej. W ostatnich latach powoływano ją do rad nadzorczych: Portu lotniczego Szczecin Goleniów, PKO TFI, Centrum Badań Jakości, kontrolowanej przez PKN Orlen chemicznej spółki Anwil, a także Orlen Paliwa.
Ostatnie dane z oficjalnych rejestrów spółek wskazują, że pełniła funkcje w Orlen Paliwa i szczecińskim porcie lotniczym.
Jarosław Kaczyński o nepotyzmie w PiS
Na sobotnim kongresie Prawa i Sprawiedliwości prezes Jarosław Kaczyński zwrócił uwagę, że w partii "obecne są słabości", które wykorzystuje opozycja. - To jest nepotyzm. On nie jest szeroki, ale z tego opozycja korzysta. I będzie korzystała. Niedawno słyszeliśmy to w Sejmie dokładnie, z przykładami. Ta łyżka jest ciągle bardzo mała w stosunku do beczki, beczki naszych sukcesów, ale ja mam wrażenie, że jest jednak coraz większa - przyznał wicepremier.
Podczas kongresu PiS przyjęto "uchwałę sanacyjną". Dokument przewiduje, że "współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości nie mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa".
Zgodnie z uchwałą zakazuje się także "zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa członków najbliższej rodziny posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości - to jest ich współmałżonków, dzieci, rodzeństwa oraz rodziców".