Ulewy zmierzają nad Polskę. Szef MON podjął decyzję
Żołnierze WOT zostaną postawieni w stan gotowości na wypadek podtopień w związku z zapowiadanymi bardzo intensywnymi opadami deszczu - dowiedział się dziennikarz Wirtualnej Polski. Wojsko ma być gotowe do pomocy w województwach, w których wydano alerty RCB.
12.09.2024 | aktual.: 12.09.2024 10:14
Minister obrony narodowej w rozmowie z dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej polecił postawienie w stan gotowości żołnierzy WOT w województwach, gdzie obowiązują alerty RCB - dowiaduje się Wirtualna Polska.
Oprócz WOT zapadła decyzja o postawieniu w stan gotowości również wojsk lądowych. Szef MON rozmawiał przed 10:00 z dowódcami wojskowymi. Na tereny zagrożone zalaniem już kierowane są amfibie, gdyby były potrzebne do walki ze skutkami ulewy.
- Chodzi o gotowość do pomocy WOT na wypadek podtopień w związku z możliwymi bardzo intensywnymi opadami deszczu. W razie potrzeby wojsko będzie gotowe do pomocy, trwają przygotowania - mówi źródło WP w MON.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Potężne ulewy nadciągają nad Polskę
Do Polski zbliża się niż genueński, który przyniesie ekstremalne opady deszczu. Stopniowo nasuwa się on do naszego kraju. IMGW wydało alerty trzeciego stopnia m.in. dla województwa dolnośląskiego. Dla części Dolnego Śląska oraz Opolszczyzny wydano również alerty hydrologiczne trzeciego stopnia.
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zwołał sztab kryzysowy i odwołał wszystkie miejskie wydarzenia. "Od 12 do 16 września we Wrocławiu może spaść do 380 litrów wody na metr kwadratowy. To absolutny rekord" - napisał.
Już w czwartek dobowe sumy opadów na południowym zachodzie Polski mogą osiągać nawet 50 litrów na metr kwadratowy.
Alerty RCB
Alerty związane z nadchodzącymi ulewami wydało również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
"Uwaga! Dziś (12.09) intensywne, nawalne opady deszczu. Możliwe podtopienia. Nie zbliżaj się do wezbranych rzek. Słuchaj poleceń służb" - SMS-y o takiej treści otrzymały osoby przebywające na terenie województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz części województw wielkopolskiego i łódzkiego.
RCB przypomina również, jak zachować się w przypadku zagrożenia podtopieniem: "słuchaj komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji, przenieś wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku, zadbaj o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany, pojazdy z terenu posesji przestaw w niezagrożone miejsca, zabezpiecz budynek i przygotuj worki z piaskiem" - czytamy we wpisie na platformie X.