Trwa ładowanie...

Żołnierz pisze "kocham cię". Tak zaczyna się popularne oszustwo

Co tydzień wysyłała amerykańskiemu żołnierzowi w Iraku 3600 dolarów. Najpierw oczyściła konto z gotówki, potem spieniężyła dom i resztę majątku. Nawet kiedy przyjechali detektywi i policja, nie wierzyła. Oszust? "I tak go kocham".

Żołnierz pisze "kocham cię". Tak zaczyna się popularne oszustwoŹródło: 123RF.com, fot: WP
d2p6onv
d2p6onv

Przypadek 36-letniej kobiety, mieszkanki podwarszawskiej miejscowości, jest najbardziej dramatyczny w karierze Dariusza Korganowskiego, detektywa rozpracowującego m.in. oszustwa "na żołnierza". Rodzina uwiedzionej kobiety straciła 300 tys. zł. Aby odciąć ją od pieniędzy i komputera, złożyli sądowy wniosek o ubezwłasnowolnienie. Czeka ją terapia z psychologiem. I tak nie wiadomo, czy rozbite na kawałki życie da się jeszcze poskładać.

- Trzymam kciuki, aby ofiara podniosła się z tego doła. Obwinia się, jest zdruzgotana - mówi Dariusz Korganowski, detektyw z Warszawy. - Każdy, kto patrzy na taką sprawę z zewnątrz, powie: puknijcie się w głowę. Jakim cudem te kobiety wysyłają poznanym w internecie mężczyznom kilkaset tysięcy? A jednak oszustwo jest tak perfidnie przeprowadzone, że celnie wytypowana ofiara zapłaci - dodaje.

Piękna kobieta wieczorową porą w Internecie

Bożena, lat 40, atrakcyjna brunetka w sukience przed kolano. Prowadzi w Warszawie trzy biznesy restauracyjne. Chris wypatrzył ją na Facebooku. Może dlatego, że wrzuciła zdjęcie z kieliszkiem wina i laptopem na kolanach z dopiskiem "fajny wieczór". Było też selfie: ona, mercedes i torby zakupów z butiku. A może po prostu Chris napisał do tysiąca takich Bożen w Europie i tylko ona mu odpisała.

Zobacz także: Kaczyński z Zalewską do Brukseli? Zaskakujący pomysł Jacka Rostowskiego

"Co tak piękna kobieta, jak ty, robi o tej porze w Internecie?", zagaił przez Messengera.

d2p6onv

- Odpisałam, że pracuję, bo praca nie może beze mnie żyć. Potem zaczął się flirt. Trafił mnie w najczulszy punt. Byłam po rozwodzie, kolejne samotne wieczory. Znacie to - opowiada rozmówczyni WP.

Chris chwycił ofiarę niczym pitbull. Kiedy wstawała do pracy, w komunikatorze czekała już porcja wiadomości. Serduszka, komplementy, zdjęcia Chrisa z akcji wojskowej w Syrii. Przedstawił się jako wdowiec z Kalifornii. Wysłał zdjęcie w mundurze galowym. "Która to już wojna? Irak, Afganistan, Syria. Nie mam nawet do kogo wracać. Ty masz dwie córki, jesteś cudowna, wiesz" - zwierzał się żołnierz.

Wiele razy chciała nacisnąć słuchawkę internetowego połączenia. Pogadać z Chrisem na żywo. Ten jednak wzbraniał się. "Teraz nie mogę rozmawiać, zaraz jedziemy na akcję, nie będę miał zasięgu" - tłumaczył się.

Po czterech miesiącach od kontaktu wyznał jej miłość. Spytał, czy mogliby rozpocząć wspólne życie, gdyby przyjechał do Polski. Powiedziała tak. Zapewniał, że uczy się polskiego, korzystając z translatora. Podał datę wylotu do Polski.

d2p6onv

Jest miłość. Przychodzi czas na pieniądze

Tak dochodzi do kluczowego momentu w oszustwie. Scenariusz powtarza się w dziesiątkach podobnych spraw. Rzekomy amerykański żołnierz oświadcza, że na wojnie zgromadził kosztowności. Wysyła je do swojej wybranki w Polsce. Wkrótce potem pisze, że cenna paczka utknęła jednak na granicy i trzeba zapłacić 3500 dolarów za przepuszczenie jej dalej.

- Wysłałam pieniądze przekazem Western Union na wskazany adres do Syrii. Potem jeszcze raz, bo paczka nadal była blokowana. Przy trzeciej prośbie pomyślałam, że chodzi o pieniądze. Książę z bajki znikł - zwierza się rozmówczyni WP.

Przed oszustwami "na żołnierza" ostrzega już nawet amerykańska armia. Według danych branży detektywów w kilka lat oszuści obiecujący w internecie miłość mogli wyłudzić w Polsce 120 mln zł. Zdaniem detektywa Korganowskiego skuteczność przekrętu wynika z zaufania do wojska i weteranów. Jednocześnie sprawcy opracowali bardzo szczegółową metodę uwiarygadniania się. Tworzą relację z ofiarą przez wiele tygodni.

d2p6onv

Przynęta na oszusta

Dariusz Korganowski opisuje, jak pracownik jego biura zastąpił jedną z kobiet, która wdała się we flirt z żołnierzem. Przejął korespondencję i od tygodni próbuje skłonić oszusta do ujawnienia swoich danych. Zdjęcia okazały się ukradzione z portalu społecznościowego. Nazwisko i imię, jakimi posługuje się oszust, należą do popularnych. Williamsów, Johnsonów, Chrisów są tysiące, wtedy trudniej zweryfikować osobę w wyszukiwarce Google.

- Nie wiemy, skąd piszą osoby z drugiej strony klawiatury. Używają narzędzi informatycznych do zacierania śladów. Równie dobrze mogą siedzieć w chacie w indyjskim Bagalore, Chinach, Nigerii, gdziekolwiek - mówi detektyw. - Policja i prokuratura są często bezradne. Każdy śledczy zapyta, gdzie jest przestępstwo, skoro ofiara sama wysyła pieniądze - mówi dalej Dariusz Korganowski.

Podkreśla, że media powinny ostrzegać, pisać, alarmować, narobić szumu jak w sprawie popularnych w Polsce oszustw na policjanta. Kilka dni temu wystąpił w programie TVN. Po kilku godzinach zadzwoniła do niego kobieta, która "żołnierzowi z Iraku" wysłała łącznie 717 tys. dolarów. Pytała, czy ma sens iść na policję. Wstydzi się.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2p6onv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p6onv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj