Trwa ładowanie...

Zniszczyli 300 ton nasion do produkcji heroiny

Wojsko amerykańskie zbombardowało około 300 ton nasion maku w prowincji Helmand w południowym Afganistanie - poinformowała telewizja CNN.

Zniszczyli 300 ton nasion do produkcji heroinyŹródło: AFP, fot: Manpreet Romana
d3kep46
d3kep46

Żołnierze zbombardowali skład nasion maku 45-kilogramowymi bombami, po czym nastąpił ostrzał ze śmigłowców.

- Atak na skład nasion maku, którego można użyć do produkcji opium i heroiny, jest częścią przyjętej przez armię strategii mającej na celu pozbawienie talibów i innych rebeliantów wpływów z handlu narkotykami - wyjaśnił pracownik amerykańskiej ambasady w Kabulu Tony Wayne. - Należy przerwać ogniwo łączące powstańców z handlarzami narkotyków. Jest to także element wojny o rząd dusz: niekiedy miejscowa ludność jest zmuszana do uprawy maku - dodał.

Strategia" antymakowa"

Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) chce zachęcić afgańskich rolników do porzucenia uprawy maku na rzecz pszenicy. W tym celu oferuje im nasiona, nawozy oraz modernizację systemów nawadniania.

Według raportu ONZ z 2008 roku już w 18 afgańskich prowincjach nie uprawia się maku na opium (w 2007 roku było to 13 prowincji), a obserwatorzy oceniają, że skala handlu opium w Afganistanie uległa zmniejszeniu. Powierzchnia upraw maku skurczyła się według ONZ o 20% pomiędzy sierpniem 2007 a sierpniem 2008 roku.

Niemal 210 tys. osób z północnego i wschodniego Afganistanu skorzystało już z programów pomocowych USAID, w ramach których zbudowano lub wyremontowano 700 kilometrów dróg i 3,3 tys. kilometrów systemów irygacyjnych i odwadniających.

Zapewnienie afgańskim rolnikom dostępu do rynków zbytu oraz ulepszanie systemów nawadniania skutecznie odciąga ich od hodowli maku - twierdzą przedstawiciele USAID.

d3kep46
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kep46
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj