Trwa ładowanie...

Znamy opinie prawne w sprawie TVP. "No, stary, mówię ci" [OPINIA]

Donald Tusk, Bartłomiej Sienkiewicz oraz Adam Bodnar przekonywali, że rząd dysponował opiniami znakomitych prawników, zanim zdecydował się na odbicie mediów publicznych. Sęk w tym, że opinii nikt nie spisał, miał je Sienkiewicz w głowie, ale już ich treść zapomniał.

Przedstawiamy różne punkty widzenia
Donald Tusk i Bartłomiej Sienkiewicz w Sejmie Donald Tusk i Bartłomiej Sienkiewicz w Sejmie Źródło: REPORTER, fot: Jacek Dominski/REPORTER
d18xkxb
d18xkxb

Ktoś teraz powie, że Słowik robi sobie żarty. Ale nie robię. Naprawdę tak było, a przynajmniej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekonuje, że tak było. Czyli że opinii prawnych dotyczących działań ministra kultury nikt nie spisał, a Bartłomiej Sienkiewicz już nie pamięta, co dokładnie w nich się znajdowało. I nie jest w stanie odtworzyć.

Bardzo silne ekspertyzy

Sprawa wyszła na jaw dzięki dwóm organizacjom: Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, specjalizującej się w temacie dostępu do informacji publicznej, oraz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, specjalizującej się w pilnowaniu przestrzegania prawa przez każdą kolejną władzę.

Obie organizacje poprosiły przedstawicieli rządu o opinie prawne, którymi rządzący sugerowali się przy podejmowaniu decyzji o działaniach wobec władz mediów publicznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Koalicja ma plan na TK. Poseł o kulisach operacji

27 grudnia 2023 r. premier Donald Tusk powiedział bowiem, że rząd "dysponuje opiniami najwybitniejszych prawników, którzy nie mają wątpliwości, że działania ministra Sienkiewicza są zgodne z prawem".

d18xkxb

Sam Sienkiewicz również powoływał się na "bardzo silne ekspertyzy".

O opiniach prawnych mówił także m.in. Adam Bodnar, minister sprawiedliwości-prokurator generalny.

Minister do sądu

Wydawałoby się więc, że gdy dwie organizacje pozarządowe poproszą o przekazanie im opinii, po prostu rządzący - stosując się do wymogów stawianych im w ustawie o dostępie do informacji publicznej - te opinie przekażą.

d18xkxb

Ale nie przekazali.

Powody?

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów stwierdziła, że żadnych opinii nie ma i nie zlecała. I że należy pytać Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Opinie o których mowa nie zostały przez MKiDN utrwalone na nośniku" - poinformowało zaś ministerstwo Sieć Obywatelską Watchdog Polska.

Dalej resort zaznaczył, że "informacja ma pozostawać w dyspozycji organu w chwili złożenia wniosku o jej udostępnienie, a wniosek ten nie może inicjować postępowania nastawionego na odtworzenie pewnych zdarzeń, które nie zostały utrwalone". Oraz że "informacja publiczna nie może być przedmiotem poszukiwań i dociekań ze strony organu, który prowadziłyby do jej wytworzenia".

d18xkxb

Helsińska Fundacja Praw Człowieka z kolei dostała szereg dokumentów, o które nie prosiła, a nie dostała opinii, o które poprosiła.

Fundacja zapowiedziała już złożenie skargi na bezczynność ministra kultury do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Dostaną figę z makiem

Tłumacząc z prawniczo-urzędniczej nowomowy na ludzki: podlegli Bartłomiejowi Sienkiewiczowi urzędnicy twierdzą, że opinie, o których mówili przedstawiciele rządu, nigdy nie powstały na piśmie. Ba, nie powstały w SMS-ie, w korespondencji na Messengerze, WhatsAppie, Signalu czy jakimkolwiek innym komunikatorze.

d18xkxb

Musiały więc zostać wygłoszone ustnie.

Przykładowo - to hipoteza - Bartłomiej Sienkiewicz spotkał się z jakimś prawnikiem na kawie, koniaku lub obiedzie, i w miłym towarzystwie fauny i flory, z naciskiem na florę, a w zasadzie Flory (hermetyczny żart, przepraszam), minister z prawnikiem porozmawiali sobie o mediach publicznych.

Prawnik wygłosił swoją opinię, po czym panowie wrócili do konsumpcji tego, co akurat konsumowali.

d18xkxb

I po takiej "rundce" po prawnikach minister kultury uznał, że już wie, jak odbić media publiczne z rąk Prawa i Sprawiedliwości.

Niestety od czasu rozmów do dzisiaj zapomniał już, co mu mówili prawnicy. I, jak na złość, nie jest w stanie sobie przypomnieć. Bądź co bądź, minął już ponad miesiąc.

W efekcie organizacje, które chciały poznać opinie prawne, dostaną figę z makiem, a nie żadne opinie.

d18xkxb

Zły zwyczaj władzy

A teraz żarty na bok. Mówiąc bowiem całkiem poważnie, zachowanie Bartłomieja Sienkiewicza jest skrajnie niepoważne.

Podkreślmy: nie rozmawiamy teraz o tym, czy słusznie, czy niesłusznie, wyrzucono z mediów publicznych partyjnych nominatów (bo słusznie), tylko o sposobie, w jaki to zrobiono i o tym opowiadano.

Jeśli pół rządu twierdzi, że rząd ma opinie - to powinien je mieć naprawdę.

Skrajnie niepoważna jest sytuacja, w której okazuje się, że nikt dziś nie potrafi odtworzyć tego, co było w tych opiniach, a sam minister już zapomniał i musiałby "dociekać" i "odtwarzać", a nie jest w stanie.

W ten sposób obecnie rządzący wchodzą - niestety - w buty poprzedników.

W maju 2020 r. opublikowałem artykuł "Koronawirus w głowie premiera". Ujawniłem wówczas, powołując się zresztą na tę samą Sieć Obywatelską Watchdog Polska, że na działania, podejmowane decyzje i wydawane przez premiera Mateusza Morawieckiego polecenia związane z walką z koronawirusem nie ma żadnych dokumentów.

"Informacja istnieje tylko w pamięci przedstawiciela władzy publicznej, która nie została utrwalona w jakiejkolwiek formie, tak aby można było w sposób niebudzący wątpliwości odczytać jej treść" - twierdziła wówczas Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Sam premier zaś, jak okazało się później, utyskiwał na złośliwy tekst w korespondencji mailowej ze współpracownikami.

Politycy ówczesnej opozycji nie zostawili na tłumaczeniu Morawieckiego suchej nitki. Jedni twierdzili, że to skandal, drudzy wyśmiewali byłego premiera.

Dziś można powiedzieć: z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie.

Patryk Słowik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Napisz do autora: Patryk.Slowik@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d18xkxb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18xkxb
Więcej tematów