Żmije zygzakowate powróciły. Leśnicy ostrzegają

Wiosna to czas, w którym wiele gatunków wybudza się z zimowego snu. Wśród nich znajdują się żmije zygzakowate, czyli jedyne jadowite węże żyjące naturalnie w Polsce. Przedstawiciele Lasów Państwowych ostrzegają, że pierwsze osobniki pojawiły się na szlakach. Czym grozi ukąszenie żmii? Gdzie można je spotkać?

Żmije zygzakowate zbudziły się z zimowego snu
Żmije zygzakowate zbudziły się z zimowego snu
Źródło zdjęć: © GETTY | REDA&CO

23.03.2023 | aktual.: 23.03.2023 09:53

Pierwsze, ciepłe promienie słoneczne stały się zachętą dla zwierząt, które postanowiły opuścić swoje zimowe schronienia, rozpoczynając nowy cykl życia. Z zimowego snu wybudziły się m.in. niedźwiedzie, przed którymi na początku marca ostrzegali taternicy. Na żer ruszyły również gady.

Żmija zygzakowata. Jedyny jadowity wąż w Polsce

Żmije zygzakowate występują na terenach rozciągających się od północno-zachodniej Francji po wyspę Sachalin. W Polsce gatunek ten występuje na całym obszarze kraju - najliczniejsze żmijowiska znajdują się na obszarze Beskidu Niskiego oraz Bieszczad. Żmije najczęściej można spotkać w nasłonecznionych miejscach, na łąkach, w podmokłych lasach czy na polanach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Żmije zygzakowate są jedynym gatunkiem jadowitych węży, które naturalnie występują w Polsce. Co ważne, węże te należą również do gatunków objętych częściową ochroną.

Żmije zygzakowate w Polsce. Lasy Państwowe: "Już są"

"Już są. Bądźcie ostrożni na szlakach, zwłaszcza w dobrze nasłonecznionych miejscach - na śródleśnych polanach i piaszczystych drogach" - ogłosili za pośrednictwem mediów społecznościowych leśnicy z Lasów Państwowych. Jak rozpoznać Żmiję zygzakowatą?

Węże z tego gatunku osiągają długość do 90 cm (rzadziej do 120 cm). Ich cechą charakterystyczną, jest ciemny zygzak, nazywany wstęgą kainową, znajdujący się na grzbiecie. Żmije mogą mieć różną barwę: od brązu, przez srebrzystoszarą, oliwkowozieloną, czerwonobrązową, miedzianoczerwoną, żółtawą, pomarańczową po niebieskoszarą. Gady te mają płaską głowę o trójkątnym kształcie, która jest wyraźnie zarysowana.

Ukąszenie Żmii zygzakowatej. Działanie jadu oraz skutki

Żmije nie są gatunkiem, który atakuje bezpodstawnie. Podczas spotkania z człowiekiem najczęściej starają się uciec. Zmuszone do ataku, często kąsają bez użycia jadu. Po ukąszeniu, w miejscu ugryzienia mogą pojawić się dwa wkłucia - co ważne, toksyny jadu Żmii zygzakowatej nie stanowią śmiertelnego zagrożenia dla zdrowego człowieka.

Po ukąszeniu Żmii zygzakowatej u niektórych osób mogą jednak wystąpić dokuczliwe objawy, w tym zawroty głowy, silny ból, zaburzenia równowagi oraz widzenia, skurcze. Niekiedy ugryzienie może doprowadzić do martwicy. W przypadku ukąszenia przez żmiję należy zasięgnąć pomocy medycznej.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (240)