Niedźwiedzie w Tatrach budzą się z zimowego snu. Mogą zagrażać ludziom
Pierwsze tatrzańskie niedźwiedzie zbudziły się z zimowego snu i ruszyły na łowy w poszukiwaniu pożywienia. Ze względu na wciąż panujące w górach zimowe warunki, ssaki te mogą zbliżyć się do osad ludzkich. Tatrzański Park Narodowy apeluje o zabezpieczenie śmietników i kompostowników oraz niepozostawianie pożywienia i odpadków na szlakach.
Aktywność tatrzańskich niedźwiedzi uważnie śledzą pracownicy TPN. W ostatnim czasie zaobserwowano, że niektóre osobniki wybudziły się z zimowego snu. "Ich tropy pozostawione na śniegu zostały stwierdzone przez pracowników parku w różnych rejonach Tatr - od Doliny Chochołowskiej po rejon Kop Sołtysich" - powiedział w rozmowie z PAP-em Tomasz Szydłowski, doktor nauk leśnych z TPN.
Niedźwiedzie w Polsce. To nie "słodkie misie"
Przyrodnicy apelują o zachowanie ostrożności oraz zabezpieczenie miejsc, w których gromadzone jest jedzenie, resztki oraz odpadki. Obecnie tropy niedźwiedzi są obserwowane w dolinach i partiach reglowych Tatr - tam warunki są znacznie łagodniejsze, a spod śniegu zaczęły pojawiać się rośliny. W wyższych partiach gór wciąż jednak panuje zima, dlatego niedźwiedzie, wiedzione zapachem padliny i pożywienia mogą z nich schodzić i wędrować w okolice zabudowań - "to jest przede wszystkim ten moment, kiedy drapieżniki intensywnie poszukują padliny" - przypomina Szydłowski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tatrzański Park Narodowy przypomina również, że niedźwiedzie brunatne są ssakami, które czując się zagrożone, mogą wyrządzić człowiekowi krzywdę. "W przypadku spotkania z niedźwiedziem nie należy ulegać panice. Jeżeli to możliwe należy spokojnie się oddalić, a już w żadnym wypadku nie wolno zbliżać się do zwierzęcia. Nawet zaniepokojone zwierzę z reguły szybko się uspokaja, gdy człowiek zamanifestuje chęć odejścia. Niedźwiedź budzi powszechną sympatię, zdrobniała nazwa miś brzmi ciepło i przypomina pluszową zabawkę, ale zwierzę to może być niebezpieczne (...)".
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.
Niedźwiedzie w Polsce - występowanie i ochrona
W polskiej części Karpat niedźwiedzie występują w pięciu ostojach - Beskidzie Żywieckim, Tatrach, Beskidzie Sądeckim z Gorcami, Beskidzie Niskim i Bieszczadach. Jak podaje TPN, liczebność ich populacji przekracza 100 osobników. Najliczniej występują one w ostoi bieszczadzkiej, gdzie - według szacunków - mieszka 80 procent polskiej populacji niedźwiedzi. Drugą co do liczebności jest ostoja tatrzańska. W Polsce niedźwiedzie brunatne są objęte ścisłą ochroną.