Trwa ładowanie...
d2cvglp

Zmiany w sądownictwie. Polacy chcą, by Unia Europejska zajęła się naszymi reformami

Aż 47,9 procent ankietowanych chce, by to na forum Unii Europejskiej dyskutowano o reformie sądownictwa, która obecnie jest wdrażana przez Prawo i Sprawiedliwość. Wyniki sondażu nie przypadną do gustu politykom partii rządzącej, którzy po przyjęciu rezolucji w sprawie praworządności w naszym kraju, polityków opozycji nazwali "donosicielami".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Kiedy i jak głosować w wyborach do Europarlamentu?
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Kiedy i jak głosować w wyborach do Europarlamentu? (iStock.com)
d2cvglp

"Czy sprawa reformy sądownictwa w Polsce powinna być dyskutowana na forum Unii Europejskiej?" - takie pytanie zadano uczestnikom sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej".

Na tak zadane pytanie 47,9 proc. ankietowanych odpowiedziało "tak". Przeciwnego zdania było 33,3 proc. respondentów. Z kolei 18,8 proc. ankietowanych nie miało w tej kwestii zdania.

Przypomnijmy, że 16 stycznia Parlament Europejski przegłosował rezolucję dotyczącą praworządności w Polsce i na Węgrzech. W rezolucji posłowie zauważają, że sprawozdania i oświadczenia Komisji Europejskiej, ONZ, OBWE i Rady Europy wskazują, że sytuacja zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech znacznie się pogorszyła.

d2cvglp

Zobacz też: Michał Kamiński zdumiony decyzją prezes TK Julii Przyłębskiej

Parlament zaapelował do Komisji Europejskiej oraz Rady Unii Europejskiej o wykorzystanie dostępnych narzędzi, by wyeliminować ryzyko naruszania wartości unijnych. Wśród narzędzi wskazano na przyspieszone postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i wnioski o zastosowanie środków tymczasowych przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.

Przyjęciu rezolucji towarzyszyła burzliwa dyskusja. Za jej przyjęciem głosowała duża część europosłów z Polski - w tym wszyscy europosłowie PO. Zachowanie opozycji skrytykowali europosłowie PiS. Zdaniem Beaty Mazurek, opozycja doniosła na swój kraj.

"Dlaczego opluwacie Nasz Polski Dom? Dlaczego donosicie na swój kraj? Dlaczego szkodzicie Polakom? Dlaczego niszczycie wizerunek i autorytet Polski? Opozycjo totalna, dlaczego? Z zaprzaństwa, nienawiści, głupoty, mentalności lokaja?" - pytała na Twitterze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2cvglp

Podziel się opinią

Share
d2cvglp
d2cvglp