Trwa ładowanie...

Zmiany w sądownictwie. Polacy chcą, by Unia Europejska zajęła się naszymi reformami

Aż 47,9 procent ankietowanych chce, by to na forum Unii Europejskiej dyskutowano o reformie sądownictwa, która obecnie jest wdrażana przez Prawo i Sprawiedliwość. Wyniki sondażu nie przypadną do gustu politykom partii rządzącej, którzy po przyjęciu rezolucji w sprawie praworządności w naszym kraju, polityków opozycji nazwali "donosicielami".

Share
Zmiany w sądownictwie. Polacy chcą, by Unia Europejska zajęła się naszymi reformami
Źródło: iStock.com
d3tj3t6

"Czy sprawa reformy sądownictwa w Polsce powinna być dyskutowana na forum Unii Europejskiej?" - takie pytanie zadano uczestnikom sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej".

Na tak zadane pytanie 47,9 proc. ankietowanych odpowiedziało "tak". Przeciwnego zdania było 33,3 proc. respondentów. Z kolei 18,8 proc. ankietowanych nie miało w tej kwestii zdania.

d3tj3t6

Przypomnijmy, że 16 stycznia Parlament Europejski przegłosował rezolucję dotyczącą praworządności w Polsce i na Węgrzech. W rezolucji posłowie zauważają, że sprawozdania i oświadczenia Komisji Europejskiej, ONZ, OBWE i Rady Europy wskazują, że sytuacja zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech znacznie się pogorszyła.

Zobacz też: Michał Kamiński zdumiony decyzją prezes TK Julii Przyłębskiej

Parlament zaapelował do Komisji Europejskiej oraz Rady Unii Europejskiej o wykorzystanie dostępnych narzędzi, by wyeliminować ryzyko naruszania wartości unijnych. Wśród narzędzi wskazano na przyspieszone postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i wnioski o zastosowanie środków tymczasowych przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.

d3tj3t6

Przyjęciu rezolucji towarzyszyła burzliwa dyskusja. Za jej przyjęciem głosowała duża część europosłów z Polski - w tym wszyscy europosłowie PO. Zachowanie opozycji skrytykowali europosłowie PiS. Zdaniem Beaty Mazurek, opozycja doniosła na swój kraj.

"Dlaczego opluwacie Nasz Polski Dom? Dlaczego donosicie na swój kraj? Dlaczego szkodzicie Polakom? Dlaczego niszczycie wizerunek i autorytet Polski? Opozycjo totalna, dlaczego? Z zaprzaństwa, nienawiści, głupoty, mentalności lokaja?" - pytała na Twitterze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3tj3t6

Podziel się opinią

Share
d3tj3t6
d3tj3t6
Więcej tematów