Trwa ładowanie...
d3pt343

Zmiany w rządzie? Gowin ocenia notowania premier Szydło

Nie ustają spekulacje dotyczące zmian personalnych w składzie rządu Beaty Szydło. Rąbka tajemnicy na ten temat uchylił wicepremier Jarosław Gowin. Zaznaczył, że w tej sprawie PiS powinien skonsultować się Polską Razem i Solidarną Polską.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmiany w rządzie? Gowin ocenia notowania premier Szydło
(PAP/EPA, Fot: Jacek Turczyk)
d3pt343

- Rekonstrukcja rządu wymagałaby uzgodnień z koalicjantami, a do takich rozmów nie doszło - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczypospolitej" lider Polski Razem. Dodał, że jeśli dojdzie do zmian to będą "niewielkie".

Na pytanie czy wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki nie zastąpi premier Beaty Szydło odparł: "Na pewno nie". Zdaniem wicepremiera Beata Szydło "jest w dobrej formie". - Należy do ścisłej czołówki polityków cieszących się największym zaufaniem, a nasze notowania w sondażach zbliżają się do 40 proc. - zaznaczył Gowin.

Zapytany, czy w takim razie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który ma w tej chwili najniższe zaufanie społeczne, powinien zostać zdymisjonowany, Gowin stwierdził, że politycy "nie startują w konkursie piękności". - Dlatego minister Macierewicz nie musi być wymieniony. Ważne, że jest skuteczny - zaznaczył.

d3pt343

Na pytanie czy patrząc na sytuację w polskiej armii nie żałuje, że nie został szefem MON wicepremier, minister nauki odparł, że jest zdeterminowany, by w tej kadencji poświęcić cały swój wysiłek na reformę polskich uczelni. - Jeśli wygramy następne wybory i pojawi się propozycja objęcia innego resortu, nie uchylę się - zadeklarował wicepremier.

"Tusk nie chciał reform"

Gowin był pytany również, czy jako były minister sprawiedliwości przygląda się z aprobatą zmianom przeprowadzanym przez ministra Ziobro w sądach, KRS i zapowiedziach zmian w Sądzie Najwyższym.

- Przyglądam się ministrowi Ziobrze z zazdrością. Kiedy byłem ministrem sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, Donald Tusk nie chciał słyszeć o żadnych głębszych reformach - podkreślił. Dodał, że większość tego, co robi minister Ziobro ocenia pozytywnie. "Niektóre reformy przeprowadziłbym inaczej, a są też punkty, w których mam odmienne zdanie, ale nie na tyle - zaznaczył wicepremier.

d3pt343

Gowin był też pytany, jaki jego zdaniem ustrój byłby dla Polski najlepszy. - Jestem zwolennikiem modelu kanclerskiego, wyboru prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe i przekazania mu uprawnień symbolicznych. Cała władza powinna być w rękach premiera - oświadczył.

Zobacz też: Straszy czy przestrzega? Beata Szydło o uchodźcach

Pomoc uchodźcom?

Minister był też pytany, czy potrzebne jest referendum w sprawie uchodźców. - Jeśli presja unijnych instytucji na Polskę w sprawie relokacji uchodźców nie ustanie, to trzeba będzie się odwołać do głosu narodu - odparł Gowin. W jego ocenie zapowiedź polityki prezydenta Emmanuela Macrona w sprawie uchodźców i polityki europejskiej jest "niepokojąca".

d3pt343

Zapytany, czy rząd premier Beaty Szydło powinien realizować zobowiązania rządu Ewy Kopacz i przyjąć 7 tys. uchodźców Gowin odparł, że jest przeciwnikiem przyjmowania imigrantów z krajów muzułmańskich i narzucaniu Polsce relokacji.

Dopytany czy nie powinniśmy przyjąć chociaż kobiet i dzieci polityk powiedział, że obowiązuje zasada łączenia rodzin i że w ślad za kobietami i dziećmi pojawią się mężczyźni. - Współczuję imigrantom narażającym życie na Morzu Śródziemnym. Nie jestem jednak od tego, żeby zbawiać świat. Jako polityk mam dbać o bezpieczeństwo i dobrobyt Polaków. Jestem zwolennikiem pomagania uchodźcom na miejscu. Dopuszczam też otwarcie korytarzy humanitarnych, ale do tego potrzebne jest zielone światło od służb - podkreślił.

Źródła: "Rzeczpospolita", PAP

d3pt343

Podziel się opinią

Share

d3pt343

d3pt343
Więcej tematów