Zmiany w rosyjskich szkołach: historia od pierwszej klasy i cotygodniowe odśpiewanie hymnu
Szef rosyjskiego ministerstwa edukacji Siergiej Krawcow poinformował, że od 1 września br. resort planuje wprowadzić nauczanie historii już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Ponadto każda placówka w kraju ma zostać wyposażona w symbole państwowe, jak również zaczynać tydzień zajęć od wykonania hymnu Rosji.
"Wykonanie hymnu Federacji Rosyjskiej i podniesienie flagi narodowej na początku tygodnia szkolnego odbędzie się w każdej placówce od 1 września następnego roku szkolnego" - poinformował w oficjalnym komunikacie Siergiej Krawcow, szef Ministerstwa Edukacji.
Wcześniej minister zapowiedział też, że jego resort najpóźniej do końca 2023 roku planuje dostarczyć wszystkim szkołom symbole państwowe.
Rosja stawia na intensywnie patriotyczne wychowanie w szkołach
Rosyjscy uczniowie stali się kolejnym celem Władimira Putina. Nauczyciele otrzymali już specjalne materiały, którymi mają się posiłkować w trakcie zajęć i przekonywać dzieci, że żadna wojna tak naprawdę nie ma miejsca. Ta propaganda ma być dla dzieci "lekcją patriotyzmu".
Zacięta obrona Ukraińców w Mariupolu. Rosjanie w pułapce pułku Azow
Skąd takie kroki w rosyjskiej oświacie? Zdaniem prof. dr hab. Iwony Jakubowskiej-Branickiej, socjolożki z Uniwersytetu Warszawskiego, "szkoła jest jednym z tych miejsc, gdzie propaganda jest najsilniejsza i jednocześnie najłatwiejsza".
W październiku ubiegłego roku prezydent Rosji Władimir Putin polecił rządowi i administracji prezydenckiej rozważenie wprowadzenia do szkół rosyjskiej flagi, herbu i hymnu. 13 kwietnia premier Rosji Michaił Miszustin podpisał rezolucję zmieniającą program państwowy "Rozwój edukacji".
Czytaj także:
Źródło: TASS.ru
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski