Zmiany statutów w TVP i Polskim Radiu. Decyzja już podjęta
Rada Mediów Narodowych zgodziła się w poniedziałek na dokonanie zmian w statutach TVP, Polskiego Radia i PAP. Informacje te potwierdził PAP przewodniczący RMN Krzysztof Czabański.
Zgodnie ze zmianami "w razie otwarcia likwidacji likwidatorami są wszyscy członkowie Zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki zajmującej się obsługą prawną".
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński skierował 23 listopada pismo do Rady Mediów Narodowych z wnioskiem o "wyrażenie zgody na dokonanie zmian w statutach jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej".
To reakcja rządu PiS na zapowiedzi składane przez polityków nowej większości sejmowej. Jednym z pomysłów na przejęcie kontroli w mediach publicznych było właśnie wprowadzenie zarządów komisarycznych przez ministra kultury i zmiana zarządów, między innymi TVP. Nowy prezes TVP mógłby szybko wymienić szefów Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i "Wiadomości" TVP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Po wygranych wyborach i po utworzeniu nowego rządu będziemy potrzebowali dokładnie 24 godziny, żeby telewizja pisowska, rządowa, zamieniła się znowu w publiczną - zadeklarował Donald Tusk jeszcze przed wyborami.
Co zmienia wniosek ministra?
Po zmianie w statucie TVP, "w razie otwarcia likwidacji likwidatorami są wszyscy członkowie Zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki zajmującej się obsługą prawną. W okresie likwidacji do składania oświadczeń w imieniu Spółki wymagane jest współdziałanie dwóch likwidatorów, w tym jednego będącego członkiem ostatniego Zarządu" - czytamy we wniosku Piotra Glińskiego.
- To próba obejścia ustawy i próba odebrania przyszłemu właścicielowi jego uprawnień - mówił Wirtualnej Polsce członek Rady Mediów Narodowych z ramienia Lewicy Robert Kwiatkowski.
"Wszystkie działania ws. mediów publicznych są zgodne z prawem. Dla Polski i demokracji lepszy jest pluralizm niż monopol" - skomentował w mediach społecznościowych minister Piotr Gliński. Informacje mediów na temat wniosku nazwał "nagonką".
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych potwierdził w rozmowie z PAP, że w poniedziałek 27 listopada Rada wyraziła zgodę na te zmiany w statucie TVP, Polskiego Radia, statutach spółek radiofonii regionalnej oraz Polskiej Agencji Prasowej.
Czytaj także: