Trwa ładowanie...

Zmiany na granicy. Niepokojące prognozy

W związku z wygaszeniem tzw. szlaku bałkańskiego zakończyły się tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją. Czy oznacza to, że kryzys migracyjny skończył się na dobre? Eksperci ostrzegają, że wraz z nadejściem ciepłych dni sytuacja może się jeszcze odwrócić.

Kontrole na polsko-słowackim przejściu granicznymKontrole na polsko-słowackim przejściu granicznymŹródło: East News, fot: Pawel Murzyn
d33hjyy
d33hjyy

Decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego od 3 marca zakończyły się tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją. Jak podał w oświadczeniu resort, powodem ich zniesienia było ustabilizowanie się sytuacji migracyjnej na tzw. szlaku bałkańskim i ustąpienie zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej.

Coraz mniej migrantów na szlaku bałkańskim

Wraz z powstaniem szlaku bałkańskiego, którym masowo zaczęli przemieszczać się nielegalni imigranci, od 4 października na granicy polsko-słowackiej odbywały się tymczasowe kontrole - wyrywkowo sprawdzane były osoby wjeżdżające do Polski.

Od zeszłego lata, jak informowała "Rzeczpospolita", liczba migrantów, którzy próbowali nielegalnie dotrzeć do Niemiec, Holandii czy Szwecji przez Serbię, Węgry, Słowację i Polskę, przybrała niepokojące rozmiary. Rekord padł we wrześniu, kiedy to funkcjonariusze SG na granicy ze Słowacją zatrzymali 833 osoby. W późniejszych, zimowych miesiącach sytuacja się zmieniła, ale czy to oznacza, że kryzys został zażegnany na dobre?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Incydent nad Bałtykiem. Moment przechwycenia rosyjskich maszyn

Wraz z wiosną migranci mogą wrócić

- Zobaczymy, jak sytuacja się rozwinie, gdy poprawi się pogoda. Zawsze na wiosnę notujemy wyższy poziom nielegalnych migrantów próbujących przekraczać granicę. Wpływ na szlaki migracyjne ma też polityka Turcji, Rosji. To może być m.in. narzędzie Moskwy służące destabilizacji sytuacji w państwach UE - mówi dla "Gazety Wyborczej" dr Łukasz Lewkowicz z Instytutu Europy Środkowej i UMCS w Lublinie.

d33hjyy

MSWiA zapewnia, że w ramach współpracy transgranicznej sytuacja migracyjna będzie na bieżąco monitorowana i w przypadku wzrostu zagrożenia działania kontrolne na granicy mogą zostać wznowione.

"Straż Graniczna nadal będzie prowadzić kontrole wewnątrz kraju ukierunkowane na zwalczanie nielegalnej migracji na głównych szlakach komunikacyjnych i w innych wytypowanych miejscach" - czytamy w komunikacie resortu.

Źródło: MSWiA, "Rzeczpospolita", "Gazeta Wyborcza", WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d33hjyy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33hjyy
Więcej tematów